W sobotę 19.10.2024 na spotkaniu w „Klubie nad Silnicą” pani Barbara Olszowy przedstawiła program pt. „Opowieść o kraju słońca, tokaju i czardasza a także o polskim bohaterze Józefie Bemie i Sandorze Petofim- węgierskim poecie”. Program był bardzo interesujący i bogaty.
Na wstępie pani Barbara przybliżyła nam nieco ten kraj słońca i czardasza, choć Węgry nie są nam obce, przecież „Polak – Węgier dwa bratanki….”. Usłyszeliśmy jednak wiele szczegółów o Węgrzech ; o historii – częściowo wspólnej / wspólni królowie, wspólni nieprzyjaciele, zaborcy, wspólna walka w zrywie rewolucyjnym Wiosny Ludów/; o położeniu- w centralnej Europie, w dolinie otoczonej wzgórzami co daje korzystny bardzo ciepły klimat ; o języku – pochodzenia ugrofińskiego, zupełnie odmiennym i bardzo trudnym dla nas. Jak mówiła pani Barbara najlepiej poznaje się naród poprzez muzykę i literaturę i na tym skupiła się nasza prelegentka.
Usłyszeliśmy wiele o węgierskiej muzyce gdzie czardasz jest narodowym tańcem węgierskim. Usłyszeliśmy o Franciszku Liszcie najwybitniejszym kompozytorze Węgier epoki romantycznej o twórcach operetek takich jak F. Lehar czy Emeryk Kalman . Przedstawiany temat ilustrowany był zdjęciami omawianych postaci i muzyką . Usłyszeliśmy fragment „Rapsodi węgierskiej” Franciszka Liszta, fragmenty operetek i tańców węgierskich.
Pani Barbara wspomniała również o istotnej dziedzinie sławy Węgier – o winie. Położenie kraju daje dużo możliwości uprawy winorośli i wina są dumą tego kraju. To oczywiście Tokaj, ale też Kadarka, Oporto a zwłaszcza wytrawny Egri Bikaver. Wysłuchaliśmy pięknej opowieści o Węgrzech o kraju słońca ,muzyki i wina ubarwionej zdjęciami sławnych ludzi i wspaniałą węgierską muzyką znanych kompozytorów.
To nie był koniec programu, bo jak było zawarte w tytule pani Barbara opowiedziała nam jeszcze o dwóch postaciach ściśle związanych z Węgrami: o bohaterze 3—narodów generale Józefie Bemie, wspaniałym żołnierzu, dowódcy walczącym o wolność Polski i Węgier a także o drugim sławnym żołnierzu -poecie Sandorze Petofim adiutancie Józefa Bema, który choć zginął w młodym wieku, zdążył zasłynąć jako największy poeta węgierski epoki romantyzmu. Wiele jego wierszy było tłumaczonych na język polski.
W części artystycznej spotkania usłyszeliśmy wiersze poety recytowane przez panie Barbarę i Weronikę a także wiersz w oryginale, w języku węgierskim, który wyrecytowała pani Lidia. Popularna piosenka „Piję wino” śpiewana przez panią Weronikę zachęciła do śpiewu wszystkch słuchaczy.
Spotkanie było bardzo atrakcyjne, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszych sąsiadach, spotkanie było urozmaicone muzyką, poezją i śpiewem. Za wszystko to dziękujemy Panie Barbarze autorce programu przedstawiającej nam Węgry w tak interesujący sposób oraz paniom Weronice i Lidii recytatorkom wierszy, a także pani Bożenie dzięki której widzieliśmy ciekawe zdjęcia i słuchaliśmy pięknej muzyki.
Czekamy z niecierpliwością na następny program pani Barbary ,bo zawsze oglądany jest z ogromnym zainteresowaniem.
Ewa Rudawska
Spotkania w „Klubie nad Silnicą” odbywają się w każdą sobotę o godz 10.30 w Muzeum Historii Kielc ul. Leonarda 4
Spotkania w „Klubie nad Silnicą”w ramach zadania „Seniorze na edukację nigdy nie jest za póżno” dofinansowanego przez Województwo Świętokrzyskie w roku 2024.
Zdjęcia: Weronika Czerw