„Okolice Kielc –wieś Zagórze” prelekcja historyka i regionalisty Dariusza Kaliny .

W sobotę 27.05.2023 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” prelekcję miał pan Dariusz Kalina Tytuł prelekcji był „Okolice Kielc-wieś Zagórze” i właśnie usłyszeliśmy o wsi Zagórze ,o jej powstaniu, rozwoju, o wtopienie się w granice miasta. 

 Na początku prelekcji pan Kalina opowiadał o tworzeniu się miasta Kielce o najstarszej jego części /okolice kościoła św. Wojciecha / i  o dalszym rozwoju miasta. Usłyszeliśmy też różne teorie nazwy miasta gdzie najbardziej prawdopodobną, jak powiedział nam prelegent, jest nazwa pochodząca od rycerskiego rodu Kiełcze.

 Następnie obejrzeliśmy mapy, gdzie zobaczyliśmy lokalizację wsi Zagórze. Jak nazwa wskazuje wieś zlokalizowana była za górą, tą  górą  była Prochownia. Wieś dzieliła się na dwór i część wiejską. Dwór należał do scholasterii i przez lata służył społeczeństwu spełniając różne funkcje. Wieś rozrastała się.                                                                               

Prelekcja pana Kaliny obejmowała nie tylko wiadomości o wsi Zagórze ale usłyszeliśmy też jak poprzez lata rozwijała się wschodnia dzielnica Kielc, jak rozwijała się dzielnica mieszkaniowa i jakie ciekawostki można tam było zobaczyć np.  np. źródełko przy ul Żródłowej.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Prelekcja była bardzo ciekawa pan Dariusz Kalina podał nam mnóstwo wiadomości dzięki którym spacery po dzielnicy będą bardziej urozmaicone.

 Dziękujemy panu Kalinie za tak interesującą prelekcję liczymy na dalsze wykłady bo chętnie  poszerzylibyśmy  wiedzę o regionie w którym mieszkamy .      

Ewa Rudawska                                                                                                                                                                                                                                                                        Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *