Z wizytą w Radiu Kielce

“Seniorzy zorientowani na media” – słuchacze Świętokrzyskiego UTW w czwartek (dn. 23.05.25) zwiedzili najważniejsze miejsca w Radiu Kielce .
Naszym gospodarzem był sympatyczny dziennikarz RK, który ciekawie opowiadał o historii radia, pracy radiowców, a także był naszym przewodnikiem po całym budynku. Spacer po bardzo wyciszonych salkach,
w których pracują dziennikarze i inni realizatorzy programów radiowych pozwolił nam trochę bliżej poznać techniczne warunki pracy. Mogliśmy także zadać pytania i dowiedzieć się jak powstają programy radiowe.
Usłyszeliśmy się jak wyglądały początki i rozwój radia do obecnych czasów. W holu przy recepcji jest też małe muzeum odbiorników radiowych.

Bardzo interesującym doświadczeniem była wizyta w nowo otwartym (2022r) Centrum Edukacji Medialnej, jedyne w Polsce. Obecne media to nie tylko głos ale także obrazy i informacje internetowe.
W kilkuminutowym filmiku Jerzy Stuhr wprowadził nas w historię i przyszłość przekazu informacyjnego, a Cezary Pazura przedstawił powszechne dziś fake newsy, które dla nas odbiorców są dużym zagrożeniem.
Edukacja medialna jest potrzebna nie tylko młodemu pokoleniu ale także nam seniorom aby odróżnić prawdziwą informację od dezinformacji. Nie możemy bezkrytycznie przyjmować informację płynące ze wszystkich mediów (prasa, TV, radio, internet). Jak pokazał nam filmik dziś bardzo łatwo jest nami manipulować.
Ekspozycje w CEM dostarczyły nam też sporo zabawy z nowoczesnymi technologiami. Mozna było samemu wyświetlać różne informacje, dokonać wyboru muzyki, nagrać się w profesjonalnym studiu dźwiękowym.
Dużą frajdą były hologramy, w których wirtualne przyciski działały(!) i rozwijały dalsze informacje i zabawy.

Dziękujemy Radiu Kielce za zaproszenie naszych słuchaczy do zwiedzenia obiektu.

Jadwiga Dula
Kielce, 23.05 25

Zdjęcia: J.Dula, Weronika Czerw