„Rzym –zabytki i ciekawostki ” o wrażeniach ze zwiedzania Wiecznego Miasta opowiadała Małgorzata Kotwica

W sobotę 20.05.2023 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” wybraliśmy się do Rzymu. Pani Małgorzata Kotwica opowiadała nam o wrażeniach ze zwiedzania Wiecznego Miasta. Tytuł prelekcji brzmiał „Rzym – zabytki i ciekawostki .”                                                                                

Na początek przenieśliśmy się w atmosferę watykańską . Zobaczyliśmy przede wszystkim Bazylikę  św.  Piotra , która powstawała w trakcie pontyfikatu 22 papieży  a jej budowa trwała aż 120 lat . Budowali ją tacy mistrzowie jak m.inn. Rafaelo  Santi czy Michał Anioł a dokończył Giacomo della Porta. Najbardziej widowiskowa w całej budowli jest kopuła która ma wysokość 136,5m , a przez wieki  Bazylika była największym kościołem chrześcijańskim na świecie  aż do roku 1990- tu ciekawostka-została zdetronizowana przez kościół w Afryce Zachodniej  /Wybrzeże Kości Słoniowej / z pozłacaną kopułą o wys 150  m.poświecony w 1990 r. Bazylika św.Piotra ma 11 kaplic i 45 ołtarzy. Do Bazyliki  oprócz zwykłych drzwi prowadzą „Drzwi Święte” otwierane dawniej raz na 100 lat potem raz na 50  lat a teraz  już częściej w zależności od uroczystości. Jednym z ważniejszych zabytków Bazyliki też jest Pieta Watykańska Michała Anioła-zobaczyliśmy ją na zdjęciu.

Z Bazyliki wyszliśmy na plac św Piotra utworzony 30 – 40 lat póżniej niż świątynia, plac wg proj Berniniego. Pani Małgorzata pokazała nam pomnik  Uchodżcy  który stanął na placu św Piotra w 2019 roku, pierwszy pomnik od ponad 400 lat. Został  odsłonięty w dniu Uchodżcy  i Migranta. Usłyszeliśmy też o Archiwum Watykańskim to jeden z sekretów Watykanu. Są tam tajne dokumenty  jak np. prośba Marii Antoniny  o wstawiennictwo czy wyrok dożywotniego aresztu dla Galileusza.                                                                                                                                

Pani Małgorzata opowiadała również o muzeach watykańskich gdzie znajduje się  obraz Jana Matejki „Jan III Sobieski pod Wiedniem”, są piękne pokoje  ozdobione  przez Rafaela ,czy Pieta van Gogha .Omówiona też była Kaplica Syktyńska i słynne freski Michała Anioła które zajmują 1100 m kw powierzchni.                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Jeszcze usłyszeliśmy o ogrodach na Awentynie, o Bazylice św Jana na Lateranie, o Bazylice św Pawła za murami, o Schodach Hiszpańskich czy Bazylice Santa Maria Maggiore z kolumną która stała się wzorem dla warszawskiej kolumny Zygmunta III Wazy. Był też kościół św Piotra w Okowach czy Campo Dei Fiori  gdzie były wykonywane wyroki kary śmierci . Jedną z ofiar był Giordano Bruno. Zobaczyliśmy też zdjęcia  Piazza Navona- to jeden z najpiękniejszych kompleksów barokowych Rzymu. I na koniec Kapitol jedno z najpopularniejszych i najbardziej znaczących 7 wzgórz Rzymu – epicentrum Imperium .                                                                                                    

Nie sposób napisać o wszystkich zabytkach i ciekawostkach Wiecznego Miasta o których usłyszeliśmy na wykładzie. Wszystko było bardzo interesujące a zdjęcia wspaniałe . Dziękujemy naszej Prelegentce i czekamy na następne tak ciekawe opowiadania o dalszych podróżach  i liczymy że je usłyszymy                                         

Ewa Rudawska    

Zdjęcia: Weronika Czerw              

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *