Majówka 2023

Na pewno nie był to szewski poniedziałek. Słoneczko od samiuśkiego ranka. Ciepełko upragnione od zimy
i w takich właśnie okolicznościach przyrody, na Stadionie Leśnym w Kielcach, zebrało się doborowe towarzystwo Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Spiritus movens tegoż wydarzenia była, zawsze aktywna, członkini Komisji Rewizyjnej ŚUTW, osoba niezwykle miła – Jola Kafel. Pomysł „rzuciła na stół” podczas zebrania i z miejsca zyskał akcept szefowej Eli Iwan, która wzięła na siebie uzyskanie zgody miasta na to przedsięwzięcie. No i Jola, pracowita jak mróweczka,  nie zważając na trudy, zaopatrzyła leśną  gromadę w niezwykle potrzebne na taką okazję produkty: kiełbaski, napoje, pieczywo a reszty dopełniły zaradne jak zawsze słuchaczki uniwersytetu.  Trzeba dodać, że Jola nie została bez pomocy. Wsparcia udzieliły jej Dorota Szczerba i Weronika Czerw.

Czegóż to na stołach nie było: ogóreczki zielone i korniszonki, ciasta i ciasteczka, sałatki i dodatki  pikantne
i łagodne, napoje z procentami i bez procentów.

Zarząd Uniwersytetu stawił się w komplecie. Przybył nawet małżonek pani prezes, by rozpalić ognisko.
A i  studentki-seniorki dopisały. Halinka Główkowska, nasza wspaniała mistrzyni pływacka i nestorka, także nie odmówiła sobie zabawy w tym zacnym gronie.  Bawiło się wyśmienicie niemal sześćdziesiąt osób.  Po posiłku panie i panowie rozpoczęli sesję artystyczną. Szły więc dzieweczki do laseczka, nad lasem łopotały skrzydłami sokoły, no i popłynęły wszelkie inne, stosownie do okoliczności pieśni patriotyczne i swawolne. Aż wreszcie doszło do tego, do czego musiało dojść w tak wybornej atmosferze – wężyk i w kółeczko przy doniosłym śpiewie zatańczyli rozbawieni leśni ludkowie.

Stanisława Jędrasik, która na naszym uniwersytecie rozpoczęła swoją przygodę dopiero w tym roku akademickim, stwierdziła, że zabawa jest przednia i na sto procent stanowi alternatywę dla gnuśnego domowego dreptania w kapciach.

I to jest najlepsze podsumowanie tej naszej uniwersyteckiej aktywności. A że podobało się z pewnością niech świadczą głosy domagające się kolejnego spotkania przy ognisku.

/maj/
Kielce dn. 23.05.2023.

Zdjęcia: J.Dula,