Na Złe Czasy – Dobra Rada się Nada

Na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury w dniach 14 i 15 marca mogliśmy obejrzeć dwa spektakle p/t „Na złe czasy – dobra się nada”, naszego uczelnianego kabaretu „Trzeci Bieg”.
Ponad godzinny występ seniorów-artystów, myślę, że pozwolił nam odreagować niezbyt wesołą rzeczywistość. Na dochodzące ze wszystkich mediów przygnębijące wiadomości min. wojna u sąsiadów, drożyzna w sklepach, Covid i polityczne utarczki, aż proszą aby telewizor i gazety zamknąć na kłódkę.
Złe informacje dodatkowo nas seniorów frustrują i źle wpływają na nasz „dobrostan”, o którym często mówią różni specjaliści zajmujący się osobami starszymi.

Na szczęście mamy Kabaret „Trzeci Bieg”, który pozwolił się spotkać dwóm czarownicom aby coś poradziły na obecny stan rzeczy. Świętokrzyska Baba-Jaga, zwyczajowo na spotkanie przybyła na miotle. Jej bardzo elegancka kuzynka z Ameryki już posługuje się nowoczesnymi technologiami. Zamiast szklanej kuli przywiozła ze sobą laptop wyposażony w specjalny program dla wiedźm.
W państwie polskim źle się dzieje więc obie wiedźmy pomyślały, że radą mogą posłużyć znamienite osoby
z przeszłości.
Hokus-pokus i za pomocą komputera zaczęły się pojawiać duchy z zaświatów.
Na scenie pojawiły się min.: Kleopatra, Schecherazada, Herod, Kopernik, Gabriel Narutowicz, a także Balladyna,H.Ordonówka, Ksantypa, Wanda co nie chciała Niemca, dziad kalwaryjski…
Żadna rada udzielona przez duchy z przeszłości nie zadowoliła czarownice. Baba-Jaga postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zwołać sabat czarownic na Łysej Górze. Co uradzą, dziś nie wiemy ale mamy nadzieję, że odmienią naszą codzienność na lepsze.
Już coś się zmienia bo w Polsce wiosna przyspieszyła, tak mówią naukowcy od pogody.

Warto było występ kabaretu zobaczyć. Wiele osób już o tym wie bo widownia na każdy spektalu była wypełniona z dostawkami.

Dla przypomnienia:
Kabaret istnieje już 12 lat. W tym czasie powstało 9 dużych (60 min.) programów, a w niecokrótszych programach wystąpił 25 razy.
Wszystkie programy są w całości autorstwa Anny Krzyczkowskiej, która też kabaret „Trzeci Bieg” założyła.

Dziękuję Ani i całemu zespołowi za te chwile śmiechu i przyjemność oglądania kolorowych, epokowych strojów wszystkich duchów i czarownic, które się na scenie ukazały.
Dziękuję, GRATULUJĘ i liczę na kontynuację.

Skład kabaretu:
Anna Krzyczkowska – producentka, reżyserka, scenarzystka, kostiumolog i krawcowa.
Członkowie: Weronika Czerw, Teresa Gremba, Jadwiga Machocka, Jolanta Mojecka,Teresa Mróz, Grażyna Sygut, Ryszard Dachowski

Jadwiga Dula
Kielce dn. 16.03.23.