“Dzieje Rodu Raczyńskich”-prelekcja pani Haliny Główkowskiej

W sobotę 25.11.2023 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” pani Halina Główkowska przedstawiła „Dzieje Rodu Raczyńskich .” 

 Najbardziej  znanym przedstawicielem rodu Raczyńskich był Edward Bernard Raczyński urodzony w 1891 roku , polski dyplomata, polityk i pisarz, prezydent R.P. na uchodźctwie  w latach 1979- 1986. Był najstarszym i najdłużej żyjącym  prezydentem R.P. Pochodził ze znanego wielkopolskiego rodu Raczyńskich herbu Nałęcz, właścicieli dóbr Rogalin  w poznańskim. Był wszechstronnie wykształcony, studiował w Lipsku, Londynie, doktorat prawa uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim  w Krakowie.  Już od 1919  rozpoczął służbę dyplomatyczną w odrodzonej Polsce, najpierw w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a potem na placówkach dyplomatycznych  za granicą .

Wybuch II wojny światowej zastał go w Londynie  gdzie z ogromnym poświeceniem  walczył o sprawę Polski. W okresie powojennym pozostał na emigracji, gdzie brał czynny udział w rządzie R.P. na uchodźctwie . W roku 1979 zastał prezydentem i funkcję tę pełnił  do roku 1986. Pod koniec roku 1990 założył  Fundację im Raczyńskich w Poznaniu i  przekazał jej pałac i park w Rogalinie, które są do dziś we władaniu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Edward Bernard Raczyński zmarł w 1993 roku, został pochowany w kaplicy w Rogalinie.

Ród Raczyńskich  ma bardzo głębokie korzenie, z przekazów ustnych wiadomo że pochodzi aż od Mieszka I , natomiast udokumentowane jest kilkanaście pokoleń  sięgające XVI wieku. 

Pani Halina podała nam szereg ciekawostek dotyczących przodków  Edwarda Raczyńskiego np. jego ojca ,który miał niezwykłe pełne przygód życie;  prowadził kopalnie w Chile, próbował w Chinach produkcji jedwabiu, walczył w sprawie papieża w Turcji u boku Sadyka Paszy, czy stryja który budował kaplicę w Poznaniu z  tragicznym zakończeniem, któremu to wydarzeniu  Cyprian Norwid poświęcił wiersz. 

Pani Halina wspomniała też  o matce Edwarda Raczyńskiego osobie spokrewnionej ze znakomitym rodem Krasińskich, która oddała się wychowaniu dzieci i życiu rodzinnemu.  

Po wysłuchaniu prelekcji słuchacze  dopowiadali znane im fakty na temat rodu Raczyńskich  dzięki czemu spotkanie upłynęło w żywej atmosferze.  

Spotkanie w sobotę miało dodatkowy walor, gdyż odbywało się w sali wystawowej muzeum, gdzie prezentowane były  bardzo ciekawe obrazy malarki Jadwigi Trzcińskiej, które stanowiły atrakcyjne tło dla wygłaszanej prelekcji.                                                                                       

Dziękujemy pani Halinie Główkowskiej za poruszenie tak interesującego tematu i wygłoszenie prelekcji z której dowiedzieliśmy się jak wielkie rody nie szczędząc swoich sił służyły ojczyźnie.                                                               

 Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *