W sobotę 25.11.2023 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” pani Halina Główkowska przedstawiła „Dzieje Rodu Raczyńskich .”
Najbardziej znanym przedstawicielem rodu Raczyńskich był Edward Bernard Raczyński urodzony w 1891 roku , polski dyplomata, polityk i pisarz, prezydent R.P. na uchodźctwie w latach 1979- 1986. Był najstarszym i najdłużej żyjącym prezydentem R.P. Pochodził ze znanego wielkopolskiego rodu Raczyńskich herbu Nałęcz, właścicieli dóbr Rogalin w poznańskim. Był wszechstronnie wykształcony, studiował w Lipsku, Londynie, doktorat prawa uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Już od 1919 rozpoczął służbę dyplomatyczną w odrodzonej Polsce, najpierw w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a potem na placówkach dyplomatycznych za granicą .
Wybuch II wojny światowej zastał go w Londynie gdzie z ogromnym poświeceniem walczył o sprawę Polski. W okresie powojennym pozostał na emigracji, gdzie brał czynny udział w rządzie R.P. na uchodźctwie . W roku 1979 zastał prezydentem i funkcję tę pełnił do roku 1986. Pod koniec roku 1990 założył Fundację im Raczyńskich w Poznaniu i przekazał jej pałac i park w Rogalinie, które są do dziś we władaniu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Edward Bernard Raczyński zmarł w 1993 roku, został pochowany w kaplicy w Rogalinie.
Ród Raczyńskich ma bardzo głębokie korzenie, z przekazów ustnych wiadomo że pochodzi aż od Mieszka I , natomiast udokumentowane jest kilkanaście pokoleń sięgające XVI wieku.
Pani Halina podała nam szereg ciekawostek dotyczących przodków Edwarda Raczyńskiego np. jego ojca ,który miał niezwykłe pełne przygód życie; prowadził kopalnie w Chile, próbował w Chinach produkcji jedwabiu, walczył w sprawie papieża w Turcji u boku Sadyka Paszy, czy stryja który budował kaplicę w Poznaniu z tragicznym zakończeniem, któremu to wydarzeniu Cyprian Norwid poświęcił wiersz.
Pani Halina wspomniała też o matce Edwarda Raczyńskiego osobie spokrewnionej ze znakomitym rodem Krasińskich, która oddała się wychowaniu dzieci i życiu rodzinnemu.
Po wysłuchaniu prelekcji słuchacze dopowiadali znane im fakty na temat rodu Raczyńskich dzięki czemu spotkanie upłynęło w żywej atmosferze.
Spotkanie w sobotę miało dodatkowy walor, gdyż odbywało się w sali wystawowej muzeum, gdzie prezentowane były bardzo ciekawe obrazy malarki Jadwigi Trzcińskiej, które stanowiły atrakcyjne tło dla wygłaszanej prelekcji.
Dziękujemy pani Halinie Główkowskiej za poruszenie tak interesującego tematu i wygłoszenie prelekcji z której dowiedzieliśmy się jak wielkie rody nie szczędząc swoich sił służyły ojczyźnie.
Ewa Rudawska
Zdjęcia: Weronika Czerw