Granice Kielc po 1930 roku – Dariusz Kalina

W sobotę 28.01.2023r słuchaliśmy o historii naszego miasta. Znany historyk i regionalista pan Dariusz Kalina wygłosił prelekcję pt „Granice Kielc po roku 1930”.  Pan Kalina zaprezentował nam mapę Kielc na której pokazywał w jaki sposób zmieniały się granice naszego miasta i jak następował jego rozwój.                                                               

Kielce były prawie przez 800 lat miastem Biskupów Krakowskich co dawało miastu szansę rozwoju. Jeśli chodzi o część gospodarczą, Kielce  wyróżniały się wytwarzaniem produktów z żelaza i siarki ze względu na bogactwo tych surowców w okolicy. Zwłaszcza tereny blisko Kielc zasobne były w rudę żelaza, był też ołów a nawet  srebro. W związku z możliwością uzyskania tych surowców w Kielcach produkowana była broń biała używana do walk.

Kielce nie były duża osadą . W XVII ,XVIII wieku liczyły ok 1000 mieszkańców którzy w większości uprawiali swoje poletka, zajmowali się  drobną hodowlą owiec, kóz czy drobiu na własny użytek.                                                       Obszar jaki wówczas zajmowała miasto Kielce  mieścił się w prostokącie obecnych ulic Paderewskiego, Ogrodowej, Źródłowej, IX wieków  . Natomiast obecne dzielnice  Kielc jak np. Czarnów, Karczówka, Pakosz , Zagórze były kiedyś odrębnymi miejscowościami. Dalsze zaś tereny wokół Kielc jak Górki Szczukowskie, Białogon, Niewachlów stanowiły tzw “Klucz kielecki”.

Prelegent pokazał nam szereg map pokazujących i same Kielce wskazując początkowe granice miasta jak i mapy na których widzieliśmy dalsze miejscowości które dołączyły do Kielc w kolejnych latach. Ciekawostką było zaprezentowanie przez prelegenta mapy lasu w Zgórsku gdzie sam pan Dariusz Kalina odkrył pozostałości Zamku warownego. Teren ten został przebadany. Możliwości istnienia zamku zostały przeanalizowane i zatwierdzone. Na koniec wykładu zobaczyliśmy  kilka rysunków Kielc i okolic z albumu pana Kaliny  które bardzo podobały słuchaczom.   

 Wykład był bardzo ciekawy dowiedzieliśmy się wiele interesujących rzeczy  o Kielcach  okolicach. Mamy nadzieje ze  pan  Dariusz Kalina opowie nam jeszcze o naszym mieście na co bardzo liczymy.                                                                                                                                                                                                                                                                     Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *