„Barwy Jesieni”-Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych

W sobotę 05 11 2022 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” gościliśmy grupę Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Nasi goście przedstawili nam program artystyczny „Barwy Jesieni” na co składały się utwory poetyckie i pokaz obrazów własnego autorstwa. 

Spotkanie rozpoczął pan Ryszard Rumas małym koncertem akordeonowym co wprowadziło w miły nastrój słuchaczy. Następnie głos zabrały  pani prezes  Zyta Trych i pani wiceprezes Maria Salus, które przywitały słuchaczy i powiedziały kilka słów na temat  Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz pracy jego członków. Po krótkim wprowadzeniu rozpoczęła się prezentacja utworów naszych gości .

Jako pierwsza wystąpiła pani Elżbieta Gacek . Przedstawiła swój wiersz „Listopadowa melodia”- wiersz o kolorach jesieni  gdzie wers „goły konar jabłoni” przypomina o zimie i utrzymuje melodię wiersza . Pani Anna Lachnik przeczytała wiersz Elżbiety Janoty „Kolorowa jesień” i swój p.t „Dojrzałość”, którego treść była adekwatna do tytułu, pani Nina Raczyńska –wiersz „Jesień” zawierający wiele metafor, jej wiersze często można odnaleźć na Facebooku. Deklamacja wierszy urozmaicona była utworami muzycznymi  ,granymi przez pana Ryszarda,  dostosowanymi do tematyki  recytowanych  utworów poetyckich. 

W następnej kolejności wystąpił pan Bogumił Wtorkiewicz którego oryginalny kapelusz przykuł uwagę słuchaczy. Kapelusz był ozdobiony figurkami białych ptaszków. Kapelusz jak i zadeklamowany wiersz inspirowany był muzyką Chopina.

Następnie przenieśliśmy się w krainę malarstwa . Pan Bolesław Jóżwiak zaprezentował nam kilka obrazów o tematyce jesiennej –jesień późna zwana „pajęczyną”, jesień w architekturze, jesień  w portretach, których kilka nam pokazał, wspomniał też o wystawie prac w poczytalni na dworcu PKS.

Bardzo ciekawa była również praca pana dr Janusza Wiśniewskiego „Karczówka” w tonacji jesienno-zimowej.

I znów wróciliśmy do poezji. Pani Helena Kowaluk  przeczytała nam wiersz pani Zyty Trych „Czas” gdzie tematem wiodącym był plener na Karczówce –ważne wydarzenie dla Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Dalej recytacja poezji przeplatała się z prezentowaniem obrazów. Występował pan Jerzy Wójtowicz z utworem o padającym deszczu „Deszcz pada” i pani Danuta Putowska  z „Poleczką świętokrzyską” a też pani Elżbieta Gorazd i wiersz „Jesienne odloty”. Był też element humorystyczny to „Strzępek babiego lata”  Marianny Piotrowskiej. Zobaczyliśmy obrazy jak „Szpesatowy las ”Joanny i obraz „Nasza szachownica” Elżbiety Goraj.  Był też piękny obraz ul Bodzentyńskiej w Kielcach  Jerzego Sadłochy .

Na zakończenie pani Maria Salus zadeklamowała wiersz o  jesieni a pani Zyta Trych wiersz „Non iluzjon”(bez złudzeń) . Pan Roman Rumas  nie tylko umilał nasze spotkanie grą na akordeonie  ale też zadeklamował wiersz  o jesieni życia  Jeszcze pan Waldemar Ciekalski zachęcił do obejrzenia w internecie jego obrazu muzycznego „Pieśń o Warszawie” . 

Spotkanie było interesujące wiersze były nie tylko czytane ale też omawiane wskazywane były ich walory literackie. Część  utworów była radosna ciesząca się z barw jesieni a cześć patrzyła nostalgicznie na przemijający czas. 

Cieszymy się bardzo ,że możemy współpracować z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych i już czekamy na następne spotkanie. 

Halina Główkowska; Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *