„Skandaliści i aferzyści II Rzeczpospolitej”

W sobotę 01 10 2022 pani dr Lidia Zasacka opowiedziała nam o skandalach które wybuchały w II Rzeczpospolitej. Tytuł prelekcji brzmiał „Skandaliści i aferzyści II Rzeczpospolitej” i o takich osobach opowiadała nam pani dr Zasacka.                                                                                                                         

Czas międzywojnia był to czas radości społeczeństwa, zabaw jak również był okresem ogromnego rozkwitu sztuki, kultury i ludzie z tym związani żyli bardziej intensywnie. Stąd rodziły się swobodniejsze sposoby życia u pewnych grup społecznych zwłaszcza artystycznych czy elit władzy. Np. grupa „Skamander” skupiająca znanych artystów i literatów jak Julian Tuwim, Jan Lechoń , Antoni Słonimski i też inni żyjący  poza Warszawą jak Boy czy Witkacy .

Ludzie tych formacji nie stronili od alkoholu, szokowali opinie publiczną swoim zachowaniem niekiedy bardzo swobodnym a także nietypowym  ubiorem nawet nieco dziwnym / Witkacy/  a także dużą swobodą obyczajową, kontaktami homoseksualnymi, wspólnymi przyjaźniami żon, kochanek i  kochanków. Cała gama międzywojennych  znanych postaci jak np. literaci Iwaszkiewicz, Tuwim, Boy-Żeleński, Witkacy czy kobiety Nałkowska, Irena Krzywicka czy też inni znani ludzie byli autorami wielu skandali którymi ekscytowało się społeczeństwo a które nie zawsze przekazane zostały następnym pokoleniom.                                                    

Pani dr Zasacka w swoim wykładzie ujawniła ich słabości i zachowania nieakceptowalne dla szerszego społeczeństwa .

Wykład uchylił nam rąbka tajemnicy i odbrązowił nieco wiele osób znanych dotychczas z ich dokonań i sukcesów . Prelekcja była  bardzo interesująca i  liczymy na dalsze równie ciekawe wykłady

                                                                                                            Ewa Rudawska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *