Świętojańskie podróże po literaturze

Święto Książki związane z postacią Jana Kochanowskiego przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach.

Jan Kochanowski, poeta, tłumacz i dramaturg urodzonyw 1530r w Sycynie koło Radomia, zmarł nagle w Lublinie w 1584r. Autor min. “Odprawy posłów grckich”, “Fraszek”.
Naukę pobierał w Akademii Krakowskiej, a także w Królewcu i w Padwie. Potem rozpoczął karierę dworską na dworze króla Zygmunta Augusta, a także świecką karierę kościelną , dość popularną w tamtym okresie. Otrzymał probostwo w Poznaniu i Zwoleniu ale czynności duszpasterkie w jego imieniu sprawowali wynajęci kapłani.
Był człowiekiem zamożnym, a majątek w Czarnym Lesie oddziedziczył po ojcu. Pochowany został w kaplicy kościoła w Zwoleniu.

Tę krótka notkę o znanym, renesansowym poecie napisałam wspominając niedawną wycieczkę do Muzeum
w Czarnolesie. Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach w ramach swojego projektu “Świętojańskie podróże po literaturze” finansowanego przez Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprosiła kieleckich seniorów, w dniu 12 czerwca br, do odwiedzenia w/w obiektu.
Ekspozycja dzieł poety, pamiątki z nim związane znajdują się w dawnym dworze Jabłonowskich z XIX w. Zwiedzanie 6 sal z różnymi pamiątkami, z elektronicznym pilotem, okazało się bardzo wygodne. Można poznać szczegóły z życia poety, także problematykę życia dworkiego i ziemiaństwa w okresie renesansu. To wszystko znajduje też odzwierciedlenie w twórczości Jana Kochanowskiego, o czym świadczą jego słynne “Fraszki”.

Cały zespół dworski otoczony jest pięknym parkiem z dwoma jeziorkami. Pozwoliło nam to odpocząć w bujnej czerwcowej zieleni. Dodatkowo organizatorzy przygotowali dla nas ognisko. Dawnym, starym zwyczajem, piekliśmy kiełbaski nabite na drewniane kijki .
Finałowym akcentem naszej eskapady do Czarnolasu było “Fraszkobranie”. Zasiedliśmy wygodnie w tutejszym Amfiteatrze, a Ania, pracownik Biblioteki z aktorskim zacięciem, przeczytała nam kilka, świetnie przez nią wybranych fraszek. W naszym gronie były koleżanki tworzące grupę wokalną “Tu i Teraz” z naszego ŚUTW,
więc nie obyło się bez wspólnego śpiewania “W zielonym gaju” i “W głębokiej studzience”.

Pogoda wspaniała, atmosfera towarzyska też sprzyjała pogawędkom, wymiany opinii na różne tematy. Nic dziwnego, że wszyscy wyrazili chęć kolejnego, wspólnego podróżowania i zwiedzania intersujących miejsc.
Bardzo wdzięczni jesteśmy też paniom : Magdzie, Ani i Dorocie, z Miejskiej Biblioteki Publicznej za opiekę, wspaniale przygotowaną i zrealizowaną wycieczkę.

DZIĘKUJEMY!

Miejska Biblioteka Publiczna
w Kielcach

Podziękowanie

            Zarząd Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach składa serdeczne podziękowania Pani Katarzynie Fronczyk za zaproszenie i możliwość uczestniczenia naszych Seniorów w wycieczce 12 czerwca do Czarnolasu. 
Ciekawy, urozmaicony program /brawo dla autora/ został zrealizowany, wygodny autokar i dobry kierowca dopełniały radości wyjazdu. Sprzyjała nam nawet pogoda. Za dbanie o nas, stworzenie serdecznej, radosnej atmosfery      w czasie wycieczki należą się szczególne ukłony Paniom: Magdzie, Ani, Dorocie.

            Z nadzieją na również tego rodzaju następne spotkania, pozdrawiamy         
i życzymy wszelkiej pomyślności wszystkim pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Anna Biskup   –    z-ca prezesa ŚUTW                                                                             
Kielce, 13.06.2022 r.                                                                                                   

Przeczytaj także notkę i obejrzyj fotogalerię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Kielce dn.16.06.22.
Jadwiga Dula

Zdjęcia: Jadwiga Dula, Weronika Czerw, Miej.Biblioteka Publ. Kielce