“Między estradą a pracownią i salonem” – dr Lidia Zasacka

W sobotę 04.06.2022 w „Klubie nad Silnicą” odbyła się kolejna prelekcja pani dr Lidii Zasackiej z cyklu „Historie znanych kobiet XX wieku ” zatytułowana „ Między estradą a pracownią i salonem”.

Tym razem pani Lidia Zasacka opowiedziała o dwóch polskich artystkach – malarce Oldze Boznańskiej oraz aktorce, śpiewaczce operetkowej  Lucynie Messal zwanej „Messalką”. Prelegentka opowiedziała nam o życiu i pracy naszych artystek o tym jaki duży wysiłek musiały włożyć aby osiągnąć tak wielki sukces. 

Olga Boznańska urodzona w XIX w, uczyła się sztuki malarskiej w Krakowie, studiowała w Monachium, żeby w końcu osiąść w Paryżu. Przedstawicielka modernizmu, portrecistka- malowaniu portretów poświeciła wiele czasu dzięki czemu postacie przedstawiane były w sposób niebanalny. Malowała też martwą naturę, rzadziej pejzaże. Olga Boznańska była bardzo gościnna, prowadziła dom otwarty, przyciągała do siebie ludzi nie tylko talentem ale też osobowością i jako kobieta.

W bardzo też interesujący sposób przedstawiona była druga artystka tych lat Lucyna Messel – „Messalka”. Ta o zupełnie innych warunkach życia, sama bez wsparcia rodziny musiała się wspinać na szczyty sławy pozostała tam na długie lata jako aktorka i śpiewaczka operowa o rzadko spotykanym kunszcie śpiewaczym. Osiągnęła bardzo wiele, występowała nie tylko w Warszawie ale też w teatrach całej Europy. Miała również potknięcia, musiała się tłumaczyć ze swej działalności artystycznej w czasie wojny .

Prelekcja była bardzo ciekawa dowiedzieliśmy się wielu szczegółów z życia artystek. Przybliżone zastały nam ich prace i osiągnięcia. Liczymy na dalsze równie interesujące wykłady już w następnym roku akademickim.

Opisała: Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *