Pamiętamy o nich – wspomnienia Haliny Główkowskiej

Jak zwykle w sobotę sala muzeum zaludniła się stałymi bywalczyniami i jednym kolegą, za co mu dziękujemy szczególnie, że jest z nami wytrwale.

Spotkanie zaczęło się od wspomnienia o Jerzym Kapuścińskim naszym przewodniku, który zmarł 6 października 2011 r. Wiele lat był członkiem PTTK , Patronem Wielkiej Loży Jerzych, Patronem Czarnego Szlaku z Piotrkowic do Nowej Słupi. Był  miłośnikiem Gór Świętokrzyskich, który miał przyjaciół wszędzie. Jego koledzy przewodnicy ufundowali na Kadzielni trzy ławeczki dla uczczenia jego pamięci. W jednej jest jego głosem wprowadzenie na trasę po skałkach Kadzielni. Na ŚUTW prowadził wykłady krajoznawcze i organizował wycieczki po Polsce: Bieszczady, Ziemia Kłodzka na Dolnym Śląsku, 

Byliśmy z nim w Wilnie i Lwowie, programy wyjazdów były ciekawe i dobrze zorganizowane, a w autokarze  bawił nas świetnymi dowcipami.

Andrzej Kozieja miał tylko 56 lat , gdy śmierć Go zabrała 7 maja 2016 r. Literaturoznawca , polonista, filmoznawca, wykładowca na UJK w Kielcach. zasiadał w komitecie kwalifikującym filmy do dorocznego przeglądu filmów dokumentalnych “Nurt” w Kielcach. Przyjazny dla ludzi wygrał konkurs na najsympatyczniejszego wykładowcę na U. J. Kochanowskiego w Kielcach w 2015 r. Przygotowywał wyjazdy na Ukrainę do Winnicy miasta bliźniaczego dla Kielc zabierając naszych słuchaczy , by poznawali Kresy Wschodnie i byśmy mieli przyjaciół tam.

Odwiedzali z  nimi znaczące dla naszych krajów historycznie miejsca na polskiej ziemi i na Ukrainie, zawierali przyjaźnie. Organizował dla naszych słuchaczy wyjazdy do Krakowa, Łodzi i Warszawy na spektakle teatralne  do Marcinkowa na biesiady w  stadninie koni. Wszyscy studenci młodzi i trzeciego wieku kochali go gorąco. Jego pogrzeb był wielkim świadectwem tej wdzięczności za Jego dla nas starania i uważanie. Pod kinem Moskwa stoi ławeczka z Jego postacią w kontuszu, ufundowana  staraniem miłośników i darczyńców, by usiąść przy nim pomodlić się, tak nas uczył, bo był religijny.

12 października odbyły się urodziny Andrzeja przy ławeczce złożono kwiaty, a w kinie zebrali się sympatycy i ludzie wdzięczni za Jego pracę dla nas , bo po Jego odejściu już nic nie jest tak pełne wrażeń i miłości, przyjaźni wokół nas.

Wspominaliśmy dalej na naszym spotkaniu zmarłego w tym roku Ignasia Igora Głowackiego społecznika informatyka, fotografa, rejestratora na nośnikach elektronicznych  wydarzeń na ŚUTW  jubileusze, zawody sportowe, urządził naszą salę  medialną przy siedzibie Zarządu. Dobrego kolegę, którego żona wspierała w pracy dla  naszego uniwersytetu. Oboje pozostali w naszych sercach za ich zaangażowanie na rzecz ŚUTW.

 W grudniu 2020r.  odeszła od nas na błękitne łąki  znakomita poetka Wanda Robak twórczyni niezwykła, operowała słowem polskim z lekkością i elegancją, głęboko kochała  Polskę, Kielce i swoją małą ojczyznę w Chmielniku. Bardzo religijna czcicielka św. Jana Pawła II przyjazna elegancka i twórcza.

W tym roku pożegnaliśmy bliskich nam :Wandę Pacochę, Krzysztofa Nawrota, Melę Znoykowicz, Barbarę Kowalczyk, Marka Stefaniaka, Teresę Taszek, Joannę Wrońską, Marka Stefańskiego, Elżbietę Ożarowską-Dzierzęgę, Ryszarda Misiorka.

Niech pamięć o Nich pozostanie z nami długo i serdecznie.

Halina Główkowska.

Fotografie wykonała Weronika Czerw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *