Leonardo da Vinci

W dniu 9.X.21r Anna Wąsowska miała prelekcję nt. człowieka renesansu Leonardo da Vinci (15.IV.1452 Anchiano -Włochy – 2.V.1519 Francja).

Był malarzem, teoretykiem sztuki, wszechstronnym artystą, genialnym architektem, uczonym. wynalazcą, wielkim myślicielem epoki renesansu.

Już w wieku 20 lat był członkiem cechu malarzy na dworze Sforzy (Florencja), później w innych miastach Italii, następnie na dworze cesarza francuskiego Franciszka. Po ojcu odziedziczył siłę i zdrowie, po matce urodę. Lubił wędrówki po Toskanii ,podziwiał przyrodę, życie zwierząt, był wegetarianinem, miał duży talent towarzyski, grał na lirze.

Cały czas malował, w I okresie florenckim powstały: „Pokłon trzech króli” , „Św. Hieronim”,  „Zwiastowanie”.

 (1483 – 85)powstaje „ Dama z łasiczką”, obraz znajduje się w Muzeum Czartoryskich w  Krakowie. Inny słynny obraz „Ostatnia wieczerza”(1495 – 1498) – wokół tego dzieła narosło mnóstwo prawd i półprawd -znajduje się w refektarzu klasztornym w Mediolanie . „Św Anna Samotrzecia” (1506-1513), „Mona Lisa” (1503-1506) obydwa obrazy znajdują się w Luwrze.

Leonardo to nie tylko genialny malarz, ale wynalazca, budowniczy np. kanałów podziemnych, samolotu, szybowców, różnych mechanizmów, zajmuje się też anatomią, (doskonale znał anatomię człowieka), zajmuje się światłocieniem, pisze traktat o kosmologii. Miał wielką wiedzę chyba z wszystkich dziedzin nauki. Pozostawił po sobie mnóstwo notatek, szkiców,  rysunków, analiz matematycznych dot. swych wynalazków.

 Leonardo to prawdziwy GENIUSZ, pisany z dużej litery. (Przecież to XV wiek a jego wynalazki to  XXI wiek. ) Ostatnie lata swego życia spędził na dworze  Franciszka, który po jego śmierci płakał.

Spotkaniu towarzyszył pokaz obrazów autorstwa Leonarda (dziękujemy p. Renacie), wykład  zaznajomił nas z biografią artysty a Anna z właściwym sobie wdziękiem wszystko to opowiedziała, za co dostała dużo serdeczności podziękowań.

Opisała Bogda Matachowska

Zdjęcia wykonała:  Anna Lachnik   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *