„Siena – gotycki skarb Toskanii” – o włoskich miastach -prelekcja Małgorzata Kotwica

W sobotę 21.10.2023 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” pani Małgorzata Kotwica opowiadała nam ponownie o miastach włoskich . Tym razem była to Siena – gotycki skarb Toskani.

Siena uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast włoskich. Jej historia sięga starożytności, już wtedy była dużą kolonią rzymską , a w wiekach XII , XIII naszej ery nastąpił największy jej rozwój. Niestety w XIV wieku epidemia dżumy zdziesiątkowała mieszkańców Sieny a potem przegrane wojny włoskie spowodowały upadek miasta. Siena przestała się rozwijać, ale dzięki temu średniowieczny charakter miasta został zachowany do naszych czasów . 

Taką wizytówką dawnej architektury jest najpiękniejszy plac Europy – Piazza Del Campo – z gotyckimi  kamienicami w kolorze sieny-/ czerwonej rudej cegły /, nad którymi góruje dzwonnica Torre del Mangia. Na placu znajduje się również Cappella in Piazza – kaplica wzniesiona w podzięce za koniec epidemii dżumy.

Pani Małgorzata opowiadała nam, że na placu panuje swobodna włoska atmosfera, ludzie siedzą odpoczywają, spacerują, dużą atrakcję stanowi  fontanna z białego marmuru – Fonte Gaia . Wokół są kawiarnie i restauracje.    Usłyszeliśmy  również o romańskio- gotyckiej Katedrze Matki Boskiej Wniebowziętej najważniejszym zabytku Sieny .Ma ona przepiękną fasadę i wspaniałe wnętrze gdzie szczególną uwagę  zwraca podłoga  z 56 inkrustowanymi płytami ze scenami biblijnymi. Opowiadanie o Sienie ilustrowane było pięknymi zdjęciami placów , ulic, budynków. Czuliśmy się jakbyśmy sami spacerowali po tym pięknym mieście i oglądali piękne zabytki. 

Usłyszeliśmy nie tylko o wspaniałych zabytkach i architekturze Sieny ale też ciekawostki o obyczajach i sposobie życia mieszkańców.  Siena składa się  z 17  odrębnych dzielnic utworzonych jeszcze w średniowieczu, zwanych contradami. Każda contrade żyje własnym życiem, ma swoje centrum społeczne, kościół, flagę  i bardzo silny patriotyzm lokalny co ułatwia funkcjonowanie w społeczności./np. niska przestępczość/.

Siena ma też swoje lokalne obyczaje. Jest nim wyścig  konny, którego początki też sięgają średniowiecza  i na tym właśnie wyścigu konkurują ze sobą poszczególne contrady. Jest to bardzo ważna uroczystość dla miasta. Raz w roku odbywa się również też wyścig starych samochodów Ferrari co jest także dużą atrakcją turystyczną .                                                                                                                                                                                                                                          Pani Małgorzata opowiadała o Sienie tak ciekawie i tak piękne zdjęcia nam prezentowała ,że nabraliśmy ochoty, żeby zobaczyć tak wspaniałe miasto własnymi oczami , może się uda ale i tak cieszymy się że mogliśmy zobaczyć i usłyszeć tak wiele o tym „gotyckim skarbie Toskanii” .

Dziękujemy bardzo pani  Małgorzacie Kotwicy  i jak zwykle liczymy na dalsze tak ciekawe opowieści.   

Ewa Rudawska

                  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *