„Stare Kielce na nowych zdjęciach ” –prelekcję wygłosił Krzysztof Myśliński

W sobotę 01 04 2023 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” spotkaliśmy się z panem Krzysztofem Myślińskim który pokazywał nam „Stare Kielce na nowych zdjęciach ”.                                      

Jako pierwsze zdjęcie zobaczyliśmy panoramę Kielc z widokiem na Karczówkę i na kościół Św Krzyża. Pan Myśliński zadał pytanie z którego punktu miasta zdjęcie zostało zrobione. Trudno było o zgodność,  każdy ze słuchaczy miał inną koncepcję punktu wyjściowego. Kolejne zdjęcia też były łamigłówką do odgadywania. Widzieliśmy zdjęcia  które pochodziły z archiwum konserwatora zabytków, część była zarejestrowana jako zabytki ale niektóre obiekty nie miały takiego oznaczenia . Dotyczyło to zwłaszcza szpitali które są bardzo trudne do dezynfekcji i mimo że są to obiekty zabytkowe nie nadają się do rekonstrukcji, są wiec rozbierane  a niekiedy są to obiekty o unikatowej architekturze.

Widzieliśmy zdjęcia z okresu międzywojennego a nawet z początku wieku. Wiele było zdjęć z ulicy Zamkowej czy też zdjęć Pałacu Biskupów Krakowskich czyli dzisiejszego Muzeum Narodowego.  Zdjęcie Pałacu jeszcze z okresu zaborów było bardzo  zbliżone do wersji obecnej co oznacza że renowacja Pałacu była  wierna pierwotnej architekturze  Były też zdjęcia hotelu Wersal i budynku z kinem Warszawa. Obejrzeliśmy stary Rynek z budynkami które istnieją do dziś, a także zrujnowany budynek  Sołtyków który został odbudowany dopiero po roku 1959 .  Widzieliśmy też bardzo stare i nieatrakcyjne budynki miasta Kielc / ul Bodzentyńska, Starowarszawska/ i można było stwierdzić jak miasto nam się zmieniło. 

  Wyjątkowo interesującą fotografią było zdjęcie z obchodów święta majowego z  okresu zaboru austriackiego. Przedstawiona tam była grupa włościan w strojach ludowych stojąca na tle obecnej ulicy Sienkiewicza . Grupa wyglądała bardzo malowniczo, natomiast rzucało się w oczy że na żadnej twarzy nie widać było uśmiechu.                                                                    

 Na zakończenie wykładu pan Krzysztof Myśliński na prośbę słuchaczy pokazał nam stare zdjęcia Szydłowa – polskiego Carcassonne, choć jak stwierdził prelegent  ta nazwa jest nieco na wyrost.                                                                                                                                                   

Pokaz zdjęć  wraz prelekcją  pana Krzysztofa Myślińskiego był bardzo interesujący starsi kielczanie starali się rozpoznać obiekty, które znali jeszcze w dzieciństwie a jeśli ktoś mieszka w Kielcach od niedawna zobaczył jak wyglądało przed laty nasze miasto.                           

 Dziękujemy panu Krzysztofowi Myślińskiemu za tak ciekawy wykład i mamy nadzieję że usłyszymy jaszcze wiele ciekawych rzeczy o naszym mieście i regionie

   Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *