“Lalki porcelanowe, dziwne i wyjątkowe”- prezentacja lalek Anny Krzyczkowskiej

W sobotę 19.11.2022 r spotkanie  w „Klubie nad Silnicą”  było bardzo kolorowe. Spotkaliśmy się po raz kolejny z pięknymi lalkami z kolekcji pani Anny Krzyczkowskiej. Tym razem były to „ Lalki porcelanowe dziwne i wyjątkowe ”.

Było to już 4 spotkanie z lalkami i za każdym razem  oglądaliśmy nowe postacie i słyszeliśmy nowe ciekawe opowiadania o  wyjątkowych lalkach. Tym razem pokazana była kolekcja począwszy od najstarszej lalki. Była to piękna dama z roku aż 1896 / ponad sto lat!/ ale większość lalek  to lalki 20-30 letnie.

Zobaczyliśmy też lalki wyróżniające się specjalnie np. największa lalka 110 cm wzrostu czy  maleństwo 5 centymetrowe. Prezentowane też były lalki dynamiczne kojarzące się z jakąś rolą pełnioną w życiu np. m.in. uczennica, mamusia, lala tańcząca, beksa a nawet chłopak –brudas. Bardzo ciekawe też były lalki tzw. „reborn” zupełnie przypominające maleńkie dzieci, nawet była lalka z pieluszką.

Pokazała też pani Ania lalki rzadkie np. porcelanowy dziadek Mróz, lalka król, lalka w renesansowym stroju, lalka ubrana współcześnie i kilka innych podobnych. Specjalną grupę stanowiły lalki panny młode. Była przepiękna lala wzór panien idących do ślubu, była Grace Kelly w sukni ślubnej czy księżna Kate – lalka bardzo droga.

Dla przeciwwagi nasza kolekcjonerka pokazała nam też lalki dla ludzi o mocnych nerwach – lalki z horroru, lalki w trumnach, czy lalki upiory. Lalek było bardzo dużo, nie o wszystkich udało się wspomnieć .

Warto oglądać kolekcję pani Ani. Mam nadzieję że będą następne pokazy bo i lale i opowiadania kolekcjonerki są ogromnie ciekawe.  

                                                                                                        Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *