Między domem i salonem a polityką kobiet

W sobotę 12 03 2022 w „Klubie nad Silnicą” pani dr Lidia Zasacka opowiadała o kobietach żyjących w tzw „belle epoque” i póżniej w dwudziestoleciu międzywojennym.

Tytuł wykładu był „Między domem i salonem a polityką kobiet” i na tym tle zostały przedstawione kobiety  , które w tym okresie działały, były znane i ważne tak na salonach

jak i w polityce ówczesnego życia.

Szczególnie zostały przybliżone nam postaci trzech znaczących kobiet  Aleksandry Piłsudskiej , Jadwigi Beckowej, Heleny Paderewskiej .

Każda z przedstawionych pań była równie zaangażowana w politykę poprzez działalność swoich mężów ,jak i brylowała na salonach gdzie zbierała się śmietanka towarzyska ówczesnego świata a także prowadziła życie domowe w warunkach panujących w owym czasie w określonych sferach.

To wszystko przedstawiła nam pani dr Zasacka pokazując szereg faktów , opowiadając  ciekawostki i anegdoty dotyczących życia ówczesnych kobiet nie tylko omawianej trójki  ale też szeregu innych jak Maria Komornicka, Zofia Nałkowska,Kazimiera Iłłakiewiczówna czy Tamara Łempicka i Zofia Stryjeńska które poddały się trendom „belle epoque”i żyły niekonwencjonalnie, jednocześnie zapisując się na stałe w historii, literaturze i obyczajowości epoki.

Wykład był bardzo interesujący zobaczyłyśmy trochę lżejszej strony życia co dało nam słuchaczkom nieco radości w tej trudnej naszej obecnej rzeczywistości. 

Opracowała:Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw  

       

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *