Toskania cz. 3 – Klasztory i kościoły

26 lutego na spotkaniu Klubu Nad Silnica Małgorzata Kotwica przedstawiła zebranym wybrane zabytki Toskanii. Opowieści towarzyszył pokaz zdjęć, więc mieliśmy prawdziwe widoki w Toskanii. 

KONWENT LECELLE (koło Cortony), znajduje się tu mała pustelnia, gdzie przebywał św. Franciszek z Asyżu. Obecnie miejsce rekolekcji kontemplacji.  

ABBADIA ISOLA – oznacza wyspę. Opactwo założono w 1000 roku. Przez wieki pełniło funkcję pielgrzymkowego hotelu   Po epidemii dżumy  i renowacji wraca do życia. W centrum znajduje się romański kościół San Salwatore.

SANT ANTTIMO wybudował Karol Wielki w podzięce za wyzdrowienie swoich wojsk. Miał rozległe ziemie i majątki, obecnie po renowacji działa.

KAPLICA MONTESIEPI Szlachcic Guidotti doznał tu objawienia św. Michała, wbił swój miecz do skały, gdzie tkwi do obecnych czasów.

SAN GALGANO był to pierwszy kościół gotycki w Toskanii wzniesiony przez cystersów w  XIII wieku. Po klęsce głodu i epidemii dżumy zakon zaczął upadać, w XVIII wieku od uderzenia pioruna z wieży spadł dzwon , zniszczył kościółek. Obecnie odbywają się tu koncerty śluby i inne uroczystości.

FIESOLE – klasztor św. Franciszka – był tu etruski fort i ascetyczne cele mnichów.

 Klasztor SAN MARCO _ Florencja . Zakonnik w XV wieku przez12 lat wykonał freski na wszystkich ścianach w celach mnichów.

KOSCIOŁY: Najmniejszy to Capella Madonnadi VITALETA.  Od XVI wieku stoi w polu na prywatnym terenie, wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

CHUSI romańska katedra Przebudowana w VI wieku  z rzymskimi kolumnami, znajduje się dużo podziemnych korytarzy, mających ponad 3 tys. lat.

PIEVE DI CORRSIGNANO _ PIENZA- pozostałość po wiosce Corsignano, Budowa rzymska z XII wieku  Oszczędne i zdumiewające ozdoby, np.  płaskorzeźba dwóch węży.

KOLEGIATA W SAN QUIRICO D ORCIA Zbudowana z piaskowca i trawertynu, piękne trzy portale wejściowe. Różne zwierzęce głowy, smoki, stwory i inne.

KOŚCIÓŁ św. FRANCISZKA W LUCIGNANO – muzeum Drzewo życia, Drzewo Miłości, jest to wielki relikwiarz (2,6 m wysokości)z XIV _XV wieku. Arcydzieło sztuki, przynoszące szczęście zakochanym.

PRATO – KATEDRA św. SZCZEPANA najstarszy kościół w mieście, ma nietypową kazalnicę (na zewnątrz) Piękne XV- wieczne freski.

 LUKKA KATEDRA św. MARCINA piękny marmurowy nagrobek z XV wieku.

 KOSCIÓŁ SAN BIAGIO MONTEPUCIANO jeden z ciekawszych przykładów renesansu z XVI wieku. Zaplanowano dwie wieże ale wybudowano tylko jedną.

Opisała Małgorzata Kotwica. Zdjęcia: Weronika Czerw.                                                                       

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *