Witamy ponownie!
Muzeum Historii Kielc od lutego jest otwarte dla zwiedzających! Zapraszamy wszystkich chętnych i zainteresowanych na sale wystawy stałej “Z dziejów Kielc” oraz wystawę czasową “Czesław Łagowski. Malarstwo. Grafika. Ceramika”, którą można oglądać do 28 lutego 2021 roku. Wystawy będą dostępne dla zwiedzających z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.
W związku z aktualną wystawą czasową planujemy następujące wydarzenia:
8 lutego 2021 (poniedziałek) godz. 10 – OPROWADZENIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE “CZESŁAW ŁAGOWSKI. MALARSTWO. GRAFIKA. CERAMIKA”
Na naszym muzealnym Facebooku i kanale YouTube udostępnimy materiał z oprowadzania kuratorskiego pod przewodnictwem Krzysztofa Myślińskiego.
14 lutego 2021 (niedziela), godz. 12 – „W SAMO POŁUDNIE” – wystawa “Czesław Łagowski. Malarstwo. Grafika. Ceramika”. Krzysztof Myśliński poprowadzi spotkanie z autorem wystawianych prac oraz kuratorami wystawy: Marianem Ruminem i Darią Maroń-Ptak. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na muzealnym Facebooku.
W niedzielne południa zapraszamy na spotkania z autorami, kuratorami wystaw, prelekcje, oprowadzania.
28 lutego 2021 (niedziela), godz. 12 – „W SAMO POŁUDNIE”: zakończenie wystawy “Czesław Łagowski. Malarstwo. Grafika. Ceramika”. Spotkanie z artystą poświęcone jego twórczości ceramicznej oraz stworzeniu i późniejszej działalności pracowni ceramicznej w ówczesnym Zespółe Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Spotkanie online, transmitowane na muzealnym Facebooku, poprowadzi Krzysztof Myśliński.
W niedzielne południa zapraszamy na spotkania z autorami, kuratorami wystaw, prelekcje, oprowadzania.
Zapraszamy na lutowe wydarzenia z naszych stałych cykli muzealnych. Oprócz spaceru historycznego wszystkie będą transmitowane online na muzealnym Facebooku:
10 lutego 2021 (środa), godz. 17 – SEKRETY KIELC: Zaginione miasto, część 1. Pierwsze spotkanie poświęcimy przypomnieniu miejsc, budynków i widoków, które zniknęły z miejskiego pejzażu w ostatnim stuleciu. Będziemy mówić o miejscach, które uległy ogromnym przeobrażeniom, a także o Kielcach, które nie powstały. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Myśliński.
Nasze miasto ma swoje tajemnice zamknięte w zapomnianych miejscach, starych budynkach, losach mieszkańców. O tych sekretach można będzie posłuchać w każdą drugą środę miesiąca. Zdradzimy sekrety, jakich nie znajdziecie w podręcznikach kieleckiej historii.
17 lutego 2021 (środa), godz. 17 – ŚRODA W MUZEUM: Śladami zaborców. Austriacy i Rosjanie w Kielcach w latach 1794-1915. Pierwsze w tym roku spotkanie poświęcone przedstawicielom państw zaborczych mieszkających w Kielcach w okresie zaborów. Ich liczebność, charakterystyka i rola w życiu miasta. Spotkanie poprowadzi Leszek Dziedzic.
W każdą trzecią środę miesiąca o godzinie 17. zapraszamy na spotkania z ludźmi i tematami. Mówimy o interesujących wydarzeniach, ciekawych, a często zapomnianych kielczanach, rozmawiamy o mieście, prezentujemy wyniki poszukiwań historyków.
21 lutego 2021 (niedziela), godz. 11 – SPACER HISTORYCZNY: Zimowy park – od Sienkiewicza do Kadzielni – Tuż po powstaniu listopadowym powstał projekt urządzenia doliny Silnicy jako spacerowo-rekreacyjnej promenady dla Kielc. Tę ciekawą koncepcję realizowano prawie dwa wieki. Jego najstarsza i najbogatsza przyrodniczo i kulturowo część – od ul. Sienkiewicza do Kadzielni – będzie treścią pierwszego w tym roku spaceru po mieście. Zbiórka o godzinie 11.00 na ulicy Sienkiewicza przy pomniku Jana Karskiego. Spacer poprowadzi Krzysztof Myśliński.
Spacer historyczny. Historia Kielc w konfrontacji z miejscami, w których się tworzyła. Miasto poznawane w ruchu.
24 lutego 2021 (środa), godz. 17 – “Z MUZEALNEJ KUCHNI”: Odkrycia, analiza, interpretacja. Najciekawsze eksponaty z lat 2018-2020. Z bliska pokażemy wybrane eksponaty i opowiemy związane z nimi ciekawe i zagadkowe historie – spotkanie poprowadzi Marcin Kolasa.
Co musi umieć i z czym spotyka się muzealnik w czasie swojej pracy? Co dwa miesiące zapraszamy do muzeum na spotkania o gromadzeniu, poznawaniu, konserwacji przedmiotów i dokumentów związanych z historią miasta. Podczas spotkań „Z muzealnej kuchni” opowiemy jak oceniać ich wartość i odczytywać zapisaną w nich treść
26 lutego 2021 (piątek), godz. 18 – KIELECKIE CURRICULUM VITAE: Początki Kielc – Od śladów średniowiecznego osadnictwa w rejonie przyszłych Kielc, po powstanie osady przy kolegiacie i wreszcie, o osiągnięciach kieleckich archeologów. Spotkanie prowadzi Krzysztof Myśliński.
Kieleckie Curriculum Vitae to najkrótsza historia Kielc. Cykl dziesięciu wykładów o tysiącletniej historii miasta. Opowiadają muzealni historycy – popularnie, przystępnie i z licznymi ilustracjami.O wszystkich wydarzeniach będziemy przypominać na bieżąco w mailach, na stronie www.mhki.kielce.eu oraz muzealnym Facebooku.