Muzeum Historii Kielc znów zaprasza

Witamy ponownie!

Muzeum Historii Kielc od lutego jest otwarte dla zwiedzających! Zapraszamy wszystkich chętnych i zainteresowanych na sale wystawy stałej “Z dziejów Kielc” oraz wystawę czasową “Czesław Łagowski. Malarstwo. Grafika. Ceramika”, którą można oglądać do 28 lutego 2021 roku. Wystawy będą dostępne dla zwiedzających z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.

W związku z aktualną wystawą czasową planujemy następujące wydarzenia:

8 lutego 2021 (poniedziałek) godz. 10 – OPROWADZENIE KURATORSKIE  PO WYSTAWIE “CZESŁAW ŁAGOWSKI. MALARSTWO. GRAFIKA. CERAMIKA”

Na naszym muzealnym Facebooku i kanale YouTube udostępnimy materiał z oprowadzania kuratorskiego pod przewodnictwem Krzysztofa Myślińskiego.

14 lutego 2021 (niedziela), godz. 12 – „W SAMO POŁUDNIE” – wystawa “Czesław Łagowski. Malarstwo. Grafika. Ceramika”. Krzysztof Myśliński poprowadzi spotkanie z autorem wystawianych prac oraz kuratorami wystawy: Marianem Ruminem i Darią Maroń-Ptak. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na muzealnym Facebooku.

W niedzielne południa zapraszamy na spotkania  z autorami, kuratorami wystaw,  prelekcje, oprowadzania.

28 lutego 2021 (niedziela), godz. 12 – „W SAMO POŁUDNIE”: zakończenie wystawy “Czesław Łagowski. Malarstwo. Grafika. Ceramika”. Spotkanie z  artystą poświęcone jego twórczości ceramicznej oraz stworzeniu i późniejszej działalności pracowni ceramicznej w ówczesnym Zespółe Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Spotkanie online, transmitowane na muzealnym Facebooku, poprowadzi Krzysztof Myśliński.

W niedzielne południa zapraszamy na spotkania  z autorami, kuratorami wystaw,  prelekcje, oprowadzania. ­

Zapraszamy na lutowe wydarzenia z naszych stałych cykli muzealnych. Oprócz spaceru historycznego wszystkie będą transmitowane online na muzealnym Facebooku:

10 lutego 2021 (środa), godz. 17 – SEKRETY KIELC: Zaginione miasto, część 1. Pierwsze spotkanie poświęcimy przypomnieniu miejsc, budynków i widoków, które zniknęły z miejskiego pejzażu w ostatnim stuleciu. Będziemy mówić o miejscach, które uległy ogromnym przeobrażeniom,  a także o Kielcach, które nie powstały. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Myśliński.

Nasze miasto ma swoje tajemnice zamknięte w zapomnianych miejscach, starych budynkach, losach mieszkańców. O tych sekretach można będzie posłuchać w każdą drugą środę miesiąca. Zdradzimy sekrety, jakich nie znajdziecie w podręcznikach kieleckiej historii.

17 lutego 2021 (środa), godz. 17 – ŚRODA W MUZEUM: Śladami zaborców. Austriacy i Rosjanie w Kielcach w latach 1794-1915. Pierwsze w tym roku spotkanie poświęcone przedstawicielom państw zaborczych mieszkających w Kielcach w okresie zaborów. Ich liczebność, charakterystyka i rola w życiu miasta. Spotkanie poprowadzi Leszek Dziedzic.

W każdą trzecią środę miesiąca o godzinie 17. zapraszamy  na spotkania z ludźmi i tematami. Mówimy o  interesujących wydarzeniach, ciekawych, a często zapomnianych kielczanach, rozmawiamy o mieście,  prezentujemy wyniki poszukiwań historyków.

21 lutego 2021 (niedziela), godz. 11 – SPACER HISTORYCZNY: Zimowy park – od Sienkiewicza do Kadzielni – Tuż po powstaniu listopadowym powstał projekt urządzenia doliny Silnicy jako spacerowo-rekreacyjnej promenady dla Kielc. Tę ciekawą koncepcję realizowano prawie dwa wieki. Jego najstarsza i najbogatsza przyrodniczo i kulturowo część – od ul. Sienkiewicza do Kadzielni – będzie treścią pierwszego w tym roku spaceru po mieście. Zbiórka o godzinie 11.00 na ulicy Sienkiewicza przy pomniku Jana Karskiego. Spacer poprowadzi Krzysztof Myśliński.

Spacer historyczny. Historia Kielc w konfrontacji z miejscami, w których się tworzyła. Miasto poznawane w ruchu.

24 lutego 2021 (środa), godz. 17 – “Z MUZEALNEJ KUCHNI”: Odkrycia, analiza, interpretacja. Najciekawsze eksponaty z lat 2018-2020.  Z bliska pokażemy wybrane eksponaty i opowiemy związane z nimi ciekawe i zagadkowe historie – spotkanie poprowadzi Marcin Kolasa.

Co musi umieć i z czym spotyka się muzealnik w czasie swojej pracy? Co dwa miesiące zapraszamy do muzeum  na spotkania o  gromadzeniu,  poznawaniu, konserwacji  przedmiotów i dokumentów związanych z historią miasta. Podczas spotkań „Z muzealnej kuchni” opowiemy jak oceniać ich wartość i odczytywać  zapisaną w nich treść

26 lutego 2021 (piątek), godz. 18 – KIELECKIE CURRICULUM VITAE: Początki Kielc  – Od śladów średniowiecznego osadnictwa w rejonie przyszłych Kielc, po powstanie osady przy kolegiacie i wreszcie, o osiągnięciach kieleckich archeologów. Spotkanie prowadzi Krzysztof Myśliński.

Kieleckie Curriculum Vitae to najkrótsza historia Kielc. Cykl dziesięciu wykładów o tysiącletniej historii miasta. Opowiadają muzealni historycy – popularnie,  przystępnie i z licznymi ilustracjami.O wszystkich wydarzeniach będziemy przypominać na bieżąco w mailach, na stronie www.mhki.kielce.eu oraz muzealnym Facebooku.