Rozpoczęcie ….Zakończenie

    Taki tytuł nadałam spotkaniu członków Klubu „Nad Silnica”, które odbyło się 6 czerwca 2020r. na dziedzińcu Muzeum Historii Kielc. Ostatni raz widzieliśmy się 7 marca br, a później długa  przykra przerwa spowodowana kwarantanną z tytułu panowania na  całym świecie  koronawirusa.

Był to bardzo przykry okres w naszym życiu, opanował wszystkich strach, aby się nie zarazić, wszystkie imprezy artystyczne, sportowe, towarzyskie – zniknęły. Teraz po prawie czterech miesiącach przerwy grupa koleżanek zainicjowała ( po częściowym zmniejszeniu epidemii) spotkanie, które zgromadziło ponad 20 osób, oczywiście w maseczkach, rękawiczkach, krzesła ustawione w odpowiedniej odległości…. Nad nami piękne słońce, prawdziwe letnie spotkanie..

Na wstępie Halina Główkowska  przedstawiła małżeństwo A.M. Einsteinów „Byli równie, zdolni, ale to Albert zyskał światową sławę. Kim była żona genialnego noblisty?” Mało osób zna odpowiedź, Halina w ciekawy sposób opisała tę kobietę, na podstawie książki M. Benedic „pani Einstein”. Mileva Maric – Serbka (19.12.1875 – 4.08.1948)  studiowała w Zurychu jako jedna z niewielu kobiet. Równolegle studiował Albert Einstein, młodzi ludzie zawarli związek małżeński. W 1901r. Albert zdał końcowe egzaminy, Mileva zajmowała się wychowywaniem 3 dzieci, ale równocześnie pomagała mężowi w pracy naukowej. To ona prawdopodobnie wymyśliła „teorię względności”, ale w 1919r. się rozwiedli. W 1921r. Albert jako wybitny fizyk dostał Nagrodę Nobla, ale nie wspomniał o współpracy z żoną, Zmarł w 1955r. Trudno znaleźć wiadomości o życiu Milevy i synów Hansa Alberta i Edwarda Einsteinów. Prelekcja Haliny wzbudziła dużą ciekawość.

Inną postać przedstawiła Bogda Matachowska, która opisała postać Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego (3.08.1901 Zazele – 28.5.1981 W-wa). Powodem było nieodbycie się z powodu pademii koronawirusa beatyfikacji w dniu 7 czerwca 2020r. Był kapłanem, który miał duże zasługi w pracy oświatowo-wychowawczej i w obronie robotników przed władzą komunistyczną (np.1970r.),  był aresztowany, zorganizował obchody 1000-lecia chrztu Polski, oraz wprowadził polską administrację kościelną na Ziemiach Zachodnich.

Dalsza część spotkania – to recytacja okolicznościowych wierszy naszych koleżanek. Na wstępie Berta Kula odśpiewała pieśń „Panie przyjdź” i wiersz-apel Heleny Wollny „Apel o miłość na co dzień”. Ania Wasowska recytowała wiersz Aliny Bielawskiej, Barbary Olszowy, Mieczysława Nowaka, Marianna Piotrowska i Anna Lachnik swe wiersze z ostatnich tomików. Janina Macewicz przedstawiła wiersz Basi Maludzińskiej „Marzenie” „…marzenia snuć od nowa/bo kiedy umierają marzenia/człowiek umiera/Bóg nie daje nam życia na zawsze/On je nam użycza/ wraz z marzeniami..”

 Ten piękny wiersz zakończył nasze sympatyczne pierwsze (po epidemii) spotkanie (?), ostatnie w tym roku (?). Żegnaliśmy się z chęcią bliskiego spotkania… Wszystkim obecnym, mówiącym, słuchającym…. dziękuję za miłe spotkanie.

Zdjęcia wykonał Ryszard Misiorek (dziękuję), opisała Bogda Matachowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *