„O kilku śląskich i czeskich pałacach z epoki Habsburgów” 

W sobotę 27 04 2024 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” pan Krzysztof Myśliński wygłosił prelekcję pt „O kilku śląskich i czeskich pałacach z epoki Habsburgów.
Wspomniał o Czechach jako o kraju z bardzo dużą liczbą zabytków , które zachowały się mimo wielu wojen
a także mimo zmian ustrojowych, kiedy to często zamieniano pałace i dwory na budynki użyteczności publicznej, które potem ulegały zniszczeniu. W Czechach jest też duża liczba kościołów, które jako zabytki utrzymywane są w dobrym stanie mimo niskiej religijności Czechów. Ponieważ Czechy przez wieki były związane z królewskim rodem Habsburgów , wiele więc zamków i pałaców związanych z tą właśnie dynastią pozostało jeszcze na terenie Czech . I te zabytki pokazał nam w swojej prelekcji pan Krzysztof Myśliński. Oglądaliśmy zdjęcia pięknych pałaców a prelegent omawiał pokazywane nam obrazy, przybliżał ich pochodzenie i historię. Pierwszym pałacem, który zobaczyliśmy był pałac „Mikulov” – największy w Europie kompleks pałacowy
z przepiękną oranżerią. Widzieliśmy też pałace w Venticach, w Lednicy wraz z pięknymi ogrodami i ogromny zamek Krumlov nad Wełtawą i też jeszcze kilka innych równie pięknych obiektów. Oprócz czeskich zabytków pan Krzysztof Myśliński zaprezentował nam też zamki w Polsce, na Śląsku z których najbogatszy i najbardziej charakterystyczny to zamek Książ. Był też zamek w Bolesławcu czy pałac Moszna k/Opola. Zobaczyliśmy również piękną salę „Leopoldinum” Uniwersytetu wrocławskiego.
Mamy też w Polsce dużo zabytków, może mniej niż w Czechach ale również atrakcyjne. Na sobotnim spotkaniu zobaczyliśmy wiele pięknych budynków, wnętrz, dekoracji. Bardzo miło było obejrzeć piękne budowle, komnaty wraz z meblami, żyrandolami i całym wyposażeniem.
Można było pozazdrościć nieco ludziom, którzy tam zamieszkiwali i byli otoczeni tak pięknymi przedmiotami. Dziękujemy panu Krzysztofowi Myślińskiemu za pokazanie nam wspaniałych zamków i pałaców i bardzo ciekawe opowiadanie o nich.
Liczymy także na następne równie ciekawe prelekcje.


Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw