“Żegluga morska – statek Kielce” – prelekcja pani Mieczysławy Piętek

W sobotę 03.02.2024 na spotkaniu  „Klubu nad Silnicą” pani Mieczysława Piętek wygłosiła prelekcję pt. „Żegluga morska – statek Kielce”. Tytuł prelekcji był trochę zaskakujący, ponieważ Kielce leżące tak daleko od wybrzeża nie kojarzą się z  wieloma związkami z morzem. A jednak okazało się, że nasze województwo ściśle uczestniczyło w rozwoju gospodarki morskiej Polski i sprawy związane z polska flotą nie były nam obce.

Działania  związane z morzem rozpoczęły się zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Już w roku 1918 marszałek Piłsudski wydał dekret, który stanowił akt założycielski Polskiej Marynarki Wojennej. Nie mieliśmy wówczas jeszcze dostępu do morza, które uzyskaliśmy dopiero traktatem wersalskim 1920 roku i to na odcinku ok 70 km długości wybrzeża. Założono jednak, że państwo polskie musi być w dużym stopniu również państwem morskim, ponieważ możliwości komunikacji morzem wpływają w znacznym stopniu na rozwój gospodarczy kraju.

Morskie tradycje podtrzymywały organizacje Liga Morska i Kolonialna, które miały swoje reprezentacje również w województwie kieleckim . Organizacje te aktywnie wspierały budowę floty wojennej i tu dużą ofiarnością wykazało się nasze województwo. Zebrano znaczną kwotę 428 tysięcy zł, a czek przekazał na ręce prezesa Ligi ówczesny wojewoda kielecki  Władysław Dziadosz, który to moment  prelegentka pokazała nam na prezentowanych przeźroczach .  

Mimo, iż Kielce są daleko od morza to mieliśmy też „swoją” flotę. Były to statki noszące nazwy miast naszego województwa i nazwiska słynnych osób związanych z regionem świętokrzyskim. Najważniejsze z nich to statki o nazwie Kielce.  

Pierwszym takim statkiem był statek „Kielce” zwodowany w 1944 roku w USA, który następnie po wielu przygodach dotarł do Anglii i tam odbywał służbę aż do roku 1946 kiedy po zderzeniu z inną jednostka zatonął. Nie był to jednak koniec, ponieważ statek był wyładowany amunicją i po zatonięciu nastąpił wybuch o ogromnej sile, a części wraku wydobywano do lat sześćdziesiątych.

Drugi statek o nazwie „Kielce”, to statek otrzymany w latach 50-tych z reparacji wojennych, była to niewielka jednostka, która pływała aż do roku 1975, a o jego rejsach, wydarzeniach z nimi związanych, jubileuszach informowało kieleckie „Słowo Ludu”.  

Swoich morskich przedstawicieli miały także inne  świętokrzyskie miejscowości  np. Busko-Zdrój, Wiślica, Sandomierz, Ziemia Kielecka i słynne postaci związane z regionem np. Kochanowski, Mikołaj Rej, Staszic i inne. Statek Busko-Zdrój spotkało nieszczęście w 1985r, zatonął na morzu Północnym wraz z całą załogą. Dużo jest dramatów na morzu o których niewiele wiemy.                                                           

Prelekcja wygłoszona przez panią Mieczysławę Piętek była bardzo interesująca i poznawcza. Pani Prelegentka podała nam wiele ciekawych faktów z historii naszego kraju dotyczącej całego obszaru żeglugi morskiej, powstawania naszej floty po odzyskaniu niepodległości, działania polskich okrętów w czasie wojny i rozwoju gospodarki morskiej w okresie powojennym. Ciekawostką zaś były powiązania naszego województwa z działaniami na morzu.                                                                                                                                                                                    

Dziękujemy pani Mieczysławie Piętek za tak ciekawy i poznawczy odczyt, cieszymy się, że dowiedzieliśmy się czegoś nowego a poszerzanie naszej wiedzy daje zawsze dużo korzyści. Liczymy na następne tak interesujące prelekcje.

 Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *