“Kielce – ul. Bodzentyńska i najbliższa okolica” prelekcja pana Dariusza Kaliny

W sobotę 13.01.2024 na spotkaniu  „Klubu nad Silnicą” pan Dariusz Kalina przedstawił nam kawałek historii Kielc. Opowiedział  o jednej  z najstarszych ulic w Kielcach – o ul Bodzentyńskiej i jej okolicach. okolicach,

Usłyszeliśmy wiele ciekawostek nie tylko o ul Bodzentyńskiej ale też o sąsiadujących ulicach. Zobaczyliśmy stare zdjęcia ulicy Bodzentyńskiej, na których pokazane były w większości ubogie domy miejskie takie jakie budowane były w poprzednich wiekach ale też były dworki zamożnych rodzin. Widzieliśmy bardzo ładny budynek rodziny  Jarońskich czy dom w którym mieszkała Zofia Nałkowska w ciągu swego krótkiego pobytu w Kielcach.

  Ciekawym miejscem o którym mówił prelegent był plac św. Tekli rozpoczynający ul Bodzentyńską. Zobaczyliśmy szereg zdjęć od okresu międzywojennego aż po czasy nam współczesne.

Bardzo interesującym elementem prelekcji pana Dariusza Kaliny były mapy Kielc i okolic. Pan Kalina pokazywał mapy Kielc z lat 1799, 1890, aż do XX wieku. Pokazywały one nasze miasto, jego wielkość  i pokazywały jego rozwój . Wszystkie mapy były szczegółowo omawiane przez prelegenta. 

Na koniec prelekcji zobaczyliśmy bardzo ładny obraz kościoła św. Wojciecha wśród wysokich drzew co sprawiło miłe wrażenie na słuchaczach.

 Prelekcja była bardzo interesująca, dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o naszym mieście i mamy nadzieję, że pan Dariusz Kalina opowie jeszcze wiele ciekawostek o innych ulicach i dzielnicach bo przecież należy znać dobrze swoje miasto i wiedzieć o jego historii.

 Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *