„Czy umiemy słuchać” wykład dr Lidia Zasacka.

W sobotę 22.04.2023 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” pani dr Lidia Zasacka przedstawiła nam problem kontaktu między ludżmi. W wykładzie pt. „Czy umiemy słuchać” dowiedzieliśmy się jak ważna jest „sztuka słuchania”: czy słuchając słyszymy, rozumiemy i odbieramy to  co druga strona chce nam powiedzieć.

Słuchanie jest trudne. Ważna jest obserwacja reakcji rozmówcy, ważna melodia wypowiedzianych słów. Osoba, która jest niewysłuchana, której poświeciliśmy za mało uwagi czuje się zlekceważona. Jest zasada , że jeśli, że jeśli cię słucham mam do ciebie szacunek. Jeśli słuchamy to też musimy dać odpowiedź i powinniśmy akceptować odczucia rozmówcy. Odpowiedź nie może lekko traktować problemów osoby z którą rozmawiamy np. „ to nic , nie przejmuj się ” czy  „to nie jest takie najważniejsze”. Takie odpowiedzi mimo dobrych intencji naprawdę wyrażają  brak szacunku dla odczuć drugiej osoby.                                       

Rozmówca powinien język dostosować do słuchaczy zaś słuchający  gdy nie zrozumie treści powinien prosić o powtórzenie a po wysłuchaniu zadawać pytania.

Fundamentem sztuki dobrego słuchania jest założenie, że nie zawsze mamy rację, może ją mieć również nasz rozmówca. Założenie to wymaga wnikliwego słuchania drugiej strony. Musi nam zależeć by wysłuchać drugiego człowieka i poznać jego zdanie.                                            

Dowiedzieliśmy się też jak różne grupy społeczne i zawodowe np. przełożeni w pracy, urzędnicy  a zwłaszcza lekarze powinni ustosunkowywać się do rozmówców wysłuchując ich uważnie i brać pod uwagę ich sugestie.                                                                                                  

Wykład był bardzo interesujący, zmuszający do myślenia i zastanowienia się nad własnym postepowaniem, czy my umiemy słuchać innych, czy nie kierujemy się egoizmem i skupianiu się na własnych sprawach.

Dziękujemy pani dr Lidii Zasackiej  za tak rozwijający i mądry wykład i mamy nadzieję, że usłyszymy jeszcze wiele wykładów które nas poruszą.   

                Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *