Florencja, miasto, architektura

Spotkanie uczestników Klubu odbyło się 19 czerwca, tematem była Florencja. O „Złotej Florencji „opowiadała Irena Zielińska, która sporo czasu spędziła w tym pięknym mieście. 

  Florencja jest stolicą Toskanii w środkowych Włoszech, nad rzeką Arno. Założona została przez Etrusków w 82r. pne, odbudowana w 59r. pne przez Juliusza Cezara jako obóz wojskowy, później spełniała  rolę ośrodka handlowego. Od 1434r Florencją rządzili Medyceusze. Florencja to miasto pełne zabytków, budowli, posągów, obrazów i innych.

  Do  Do „najważniejszych” należy Katedra  Santa Maria del Flora zbudowana w stylu gotyckim i renesansowym. Główna fasada z 1883r. zbudowana w stylu XIV i XV w. charakteryzuje się olbrzymią złotą kopułą.

W tym czasie tworzyli we  tacy artyści jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci i inni. Od 1860r. Florencja była stolicą Sardynii, w lipcu 1944r. doznała zniszczeń. 

Piękna fasada katedry Santa Maria pokryta jest białym, różowym i zielonym marmurem. Dzwonnica ma wysokość 107m wysokości.

Irena przyniosła ze sobą oryginalny album „Złota Florencja”, z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy fotografie zabytków, obrazów, rzeźb jak np. Pieta i inne. Poszczególne egzemplarze zabytków są systematycznie konserwowane i są w dobrym stanie.

Zazdrościmy Irenie, że tyle zwiedziła i bardzo ciekawie przekazała swoje wrażenia.

Dziękujemy,  parę fotek wykonała Ewa Rudawska a ja opisałam spotkanie.

Dziękuję.  Bogda Matachowska   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *