“Losy kobiet żołnierek w XIX w”- prelekcja prof. Wiesława Cabana

W sobotę 02 12 2023 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” pan prof. Wiesław Caban opowiedział nam o „Losach kobiet żołnierek w XIX w”.

 Usłyszeliśmy autentyczną historię która wydarzyła się w II połowie XIX wieku , w rodzinie Szmiglów w Kazimierzy Wielkiej. W tym okresie w zaborze rosyjskim służba w wojsku trwała 25 lat Z tą właśnie służbą wojskową były związane  losy Antosi i  Kazimierza  Szmiglów .       

Po powołaniu męża do wojska żona Antonina  nie chcąc zostawać sama wyruszyła za nim,  aby towarzyszyć mu w kolejnych etapach służby wojskowej. Zaczynając od Miechowa poprzez Radom do  Żytomierza wędrowała pieszo. Podejmowała tam dla przeżycia wiele prac,  przeżywając różne przygody ale też zdobywając wiedzę i doświadczenie.                               

Gdy mąż wraz z wojskiem został odesłany aż za Ural, Antonina wróciła do Kazimierzy Wielkiej,  gdzie po pewnym czasie otrzymała wiadomość o śmierci męża. Jako wdowa zawarła następny związek małżeński z którego urodziło się troje dzieci. 

Po latach  gdy minął termin zakończenia służby wojskowej (pierwszego męża) niespodziewanie powrócił on zza Uralu, jej prawowity mąż i Antonina powróciła do niego.                                                                        

W oparciu o wzruszająca historię Antoniny i Kazimierza usłyszeliśmy o losach poborowych wcielonych do wojska rosyjskiego w czasie zaborów, ich dramatycznej wieloletniej służbie na dalekich frontach i o krzywdzie rodzin pozostawionych bez opieki.                                                                  

Słuchaczom bardzo podobał się wykład, po jego zakończeniu wywiązała się dyskusja widać było duże zainteresowanie tematem .                                                                                                  

 Dziękujemy panu profesorowi za tak ciekawe przedstawienie wycinka naszej historii i pokazanie trudności życia jakich nasz naród doświadczał.

 Mamy nadzieję ,że usłyszymy jeszcze w przyszłości podobnie interesujące wykłady.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Ewa Rudawska

zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *