W sobotę 02 12 2023 na spotkaniu „Klubu nad Silnicą” pan prof. Wiesław Caban opowiedział nam o „Losach kobiet żołnierek w XIX w”.
Usłyszeliśmy autentyczną historię która wydarzyła się w II połowie XIX wieku , w rodzinie Szmiglów w Kazimierzy Wielkiej. W tym okresie w zaborze rosyjskim służba w wojsku trwała 25 lat Z tą właśnie służbą wojskową były związane losy Antosi i Kazimierza Szmiglów .
Po powołaniu męża do wojska żona Antonina nie chcąc zostawać sama wyruszyła za nim, aby towarzyszyć mu w kolejnych etapach służby wojskowej. Zaczynając od Miechowa poprzez Radom do Żytomierza wędrowała pieszo. Podejmowała tam dla przeżycia wiele prac, przeżywając różne przygody ale też zdobywając wiedzę i doświadczenie.
Gdy mąż wraz z wojskiem został odesłany aż za Ural, Antonina wróciła do Kazimierzy Wielkiej, gdzie po pewnym czasie otrzymała wiadomość o śmierci męża. Jako wdowa zawarła następny związek małżeński z którego urodziło się troje dzieci.
Po latach gdy minął termin zakończenia służby wojskowej (pierwszego męża) niespodziewanie powrócił on zza Uralu, jej prawowity mąż i Antonina powróciła do niego.
W oparciu o wzruszająca historię Antoniny i Kazimierza usłyszeliśmy o losach poborowych wcielonych do wojska rosyjskiego w czasie zaborów, ich dramatycznej wieloletniej służbie na dalekich frontach i o krzywdzie rodzin pozostawionych bez opieki.
Słuchaczom bardzo podobał się wykład, po jego zakończeniu wywiązała się dyskusja widać było duże zainteresowanie tematem .
Dziękujemy panu profesorowi za tak ciekawe przedstawienie wycinka naszej historii i pokazanie trudności życia jakich nasz naród doświadczał.
Mamy nadzieję ,że usłyszymy jeszcze w przyszłości podobnie interesujące wykłady. Ewa Rudawska
zdjęcia: Weronika Czerw