„Lalki nam się przedstawiają” -spotkanie w Klubie N/Silnicą

W sobotę 28 05 2022 w „Klubie nad Silnicą” odbyło się spotkanie z lalkami z kolekcji pani Anny Krzyczkowskiej. Tytuł spotkania był „Lalki się nam przedstawiają” więc przedstawiły nam się postacie ukryte w lalkach .

Na początek pokazały się nam lalki charakterystyczne np. z cyklu świętych- Madonna z dzieciątkiem czy też lalki przedstawiające postacie ze starożytnego Egiptu np. Nefretete, lalki francuskie, też podobizna Sisi w kilku postaciach czy zobaczyliśmy bardzo realistyczną parę Romea i Julię.

Następnym rodzajem lalek była tzw seria” małych lalek” z wytwórni De Agostini. Seria liczy 50 sztuk i przedstawia lalki jako bohaterki filmowanych książek pokazując wizerunki artystów filmowych kreujących te role. Jest tu np. Anna Karenina czy pani Bovary i są też 3 postaci z polskich sfilmowanych powieści: to Barbara Niechcic z Nocy i Dni, Izabella Łęcka z Lalki i Marynia Połaniecka.

Następną serią prezentowanych lalek była seria monarchii brytyjskiej . Widzieliśmy tam królową Elżbietę I, Marię Stuart, króla z epoki średniowiecza oraz nam współczesnych księżną Dianę w ślubnej sukni z długim welonem z księciem Karolem i księżną Kate także w sukni ślubnej. Stroje są bardzo zbliżone do oryginałów nawet ze szczegółami np.zadbano buty z epoki.

Zobaczyliśmy też postacie z bajek Były: Czerwony Kapturek ,Kopciuszek czy Królewna Śnieżka. Lalki tego typu produkuje firma Ashton –Drake która ma licencję na tworzenie lalek z disneyowskich bajek.


Najciekawszą serię, którą zaprezentowała nam pani Ania Krzyczkowska to lalki które sama tworzyła. Lalki które powstawały odtworzone z portretów wielkich mistrzów malarstwa. I powstały „portrety przestrzenne w technologii 3D”. Była to bardzo ciekawa część prelekcji w której pani Ania opowiadała nam w jaki sposób starała się dostosować lalki do wizerunków na portretach jak dobierała typ lalki, stroje, dbając o szczegóły. Pokazała nam kilka lalek które „zeszły z portretów”. Były to „Dziewczynka w czerwonej sukience” Józefa Pankiewicza, ”Flora” Rembranta, „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera, ”Infantka Małgorzata” Diego Valazqueza czy Frida Calo z autoportretu. Był to pomysł autorski pani Ani Krzyczkowskiej za co należy jej się duże uznanie. Przedstawienie tej serii było tym ciekawsze, że pani Ania opowiadała o każdej postaci z portretu i o mistrzu malarskim który to dzieło tworzył.

Pani Ania opowiadała nam jeszcze o sposobach pozyskiwania lalek – kupowanie na giełdzie, licytacja, okazyjne zakupy na targach Spotkanie było ogromnie ciekawe, spotkało się z wielkim aplauzem publiczności czekamy teraz z niecierpliwością na następny pokaz.

Opisała: Ewa Rudawska ; Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *