„Toskania mało znana „ – Małgorzata Kotwica cz.II

Przemiła miłośniczka i propagatorka Toskanii pani Małgosia Kotwica spotkała się z nami, by raz jeszcze opowiedzieć nam o swojej przygodzie w Toskanii, fascynującej historii, zabytkach, przyrodzie, krajobrazach a także kulinariach. Nie ma na tej ziemi przemysłu, drogi są trudne do pokonywania i odnajdywania tych małych miejsc ze starożytnymi miasteczkami zawsze z zielenią, o którą mieszkańcy dbają by upiększała  kamienne zakątki. Etruskowie kochali tę krainę jej wspaniałe pejzaże i pofalowane wzgórza.

San Gimignano twierdza kamienna, na wzgórzu 70 wież, dziś trochę mniej, ale są dwie, z kamienia przypominające już nie istniejące w Nowym Yorku, zburzone w samolotowym ataku samobójczym. Zaraza w XIV wieku doprowadziła do upadku miasta i wyludnienia Toskanii.

Od XIX w. Toskania znów jest gotowa do goszczenia  turystów i podziwiania ratusza z rezydencjami, a w jednej z lodziarnia – Mistrzostwo Świata –  Gelatera Dondoli – mnogość smaków , specjalność lody czekoladowe.

W okolicy uprawiany szafran najdroższa przyprawa. Żegnamy lody podziwiamy pejzaż przez furtkę i jedziemy do Certabolo stare miasto na stromym wzgórzu  dojazd kolejką z nowej dzielnicy w dole miasta. Uliczka Boccacio dla uhonorowania ojca języka włoskiego. Montefioralle –  dawna posiadłość rodziny Gherardini ich krewną była Mona Lisa, urocze miasteczko, mało handlu.

Dalej Saturnia z twierdzą najstarszą pamiątką po Etruskach oraz termami. Stary młyn źródło wody termalnej z kąpieliskiem bez opłat, bo woda lecznicza.

 Monterano miasto zaludnione przez koty różnej maści.

Monteriggioni miasteczko z murami obronnymi, 14 wież i widoki na okolicę pofalowaną, złocistą od zbóż. Przy kościele autentyczny bruk średniowieczny i wystawa sklepowa chroniona kratą.

Pitigliano wysoka skarpa a na niej kamieniczki i  akwedukt, sklepiki żydowskie z czasów reformacji, gdy prześladowano Żydów tzw. Małe Jeruzalem.

 Sorano z twierdzą Leopoldino; miasto po trzęsieniu ziemi, karkołomne uliczki, mało ludności.

Sovana- zubożone przez wojny. W pobliżu jest park archeologiczny –  Parco acheolico del Tufo, a  w nim Tomba Ildebrana  rzeźby wykute w skale wysokości 20 m, wykonane przez Etrusków.

Montechiero- średniowieczna brama św. Agaty i spółdzielcze inicjatywy ludności sprzedaży miejscowej żywności regionalnej, utworzenie teatru z festiwalami  cyklicznymi i występami gromadzące turystów, co uchroniło miasto przed zniszczeniem. Bogate życie rodzinne dbałość o tradycję – muzeum strojów teatralnych. Biesiady.

Roselle- miasto założone w 7 wieku przed naszą erą zniszczone przez Saracenów. Wykopaliska, koleiny po wozach konnych, wille rzymskie z mozaikami.

Kończymy wycieczkę nad Morzem Tyreńskim w Porcie di Stefano – piękna droga wysadzana piniami i cyprysami. W porcie wspomnienie o katastrofie statku wycieczkowego Costa Concordia w 2013 r., 16lat więzienia dla kapitana statku.

Dobre rady dla korzystania z jadłospisów w Toskanii w licznych restauracyjkach : wino Chianti , ser peccolino, zapiekanka z warzyw, pierożki, befsztyk, niesolone wędliny, chleb, grzanki, pasta do grzanek, kawy, lody, kokosy, melony, likier cytrynowy.

Dziękujemy za miłe chwile i rady do kosztowania specjałów Toskanii.

Opisała Halina Główkowska; fotografie wykonała Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *