„Z tańcem po świecie ” – przedstawili Krystyna Witoń i Wiktor Kuźmuk

„Z tańcem po świecie ”prelekcja i pokaz  przedstawili Krystyna Witoń i Wiktor Kuźmuk. Klub nad Silnicą dn.7 marca 2020 r.

Bardzo interesujący pokaz  z podróży w krajach Dalekiego Wschodu przedstawiła nasza para podróżników, filmy z pokazów tańca wykonał, z ręki, debiutujący w tej sztuce Wiktor,  bardzo udatnie.

Pierwszy film z Europy z Turcji – taniec Derwiszy mnichów , wiele obrotów w- okół siebie w strojach białych i czapeczce, taka forma ich modlitwy. Dalej były dwa szeregi tancerek i tancerzy rytmicznie przemieszczających się do przodu i do tyłu , kolorowe stroje i ozdoby na szyjach kobiet z monet , brzęczących z sympatyczną muzyką ludową.

Duży przeskok  na inny kontynent do Tajlandii pełna egzotyka tancerki ubrane strojnie z nakryciem głowy w formie pióropusza z diademem , tkaniny powiewne  w tańcu wdzięk, zmiany kolorów strojów , platformy na których tańczą solistki niebotyczne, piękna gestykulacja rąk, zmiany tańców kolorowy zawrót głowy .  Taniec Chinek uspokojony rytm wachlarze w rękach, na palcach dłoni  nasadki przedłużajace palce,  szereg tańczący precyzyjnie równo i gestykulacja uzbrojonych palców zadziwiająca. Stroje bez lśnień kolorowe powłóczyste , taniec z bębenkami.

 Tańce rosyjskie stroje bogato zdobione tancerek, mężczyźni w  jednolitych kolorystycznie rubachach i pantalonach żywy rytm przypominający muzykę rosyjską. Występy odbywają się w teatrach na dużych scenach i pokazy trwają ok. 2 godzin, przed występem podawane są gościom szklaneczki z drinkami.

 Znów zmiana miejsca i filmik pokazujący Złoty Trójkąt  i Bangkok,  oraz na tle melodii z filmu Most na rzece Kwai, obrazki z filmu i współcześnie most stalowy kratownicowy odbudowany po II wojnie światowej oraz cmentarz poległych  w czasie budowy mostu. Nasi prezenterzy udali się do wioski , gdzie kobiety „poprawiają” swoją urodę zakładając obręcze z metalu wydłużające ich szyje Wioska Długich szyj z dziką przyrodą i rytmicznym tańcem ludowym. Wycieczka przybywa następnie do Laosu nad rzekę Mekong , tam degustacja oryginalnych nalewek na skorpionach, wężach i różnych robalach i ludowy taniec w pasiastych kolorowych strojach podobał się wycieczce bardzo. Po Birmie podróżuje się  w miastach rikszami  poruszanymi spalinowo.

A teraz Chiny miasto Xian przedstawienie w teatrze, przed występem degustacja chińskich przysmaków, głównie pierożków o znakomitym smaku. Spektakl opowiada o  historii miejscowej dynastii , przedstawienie żywe, sceny licznie przedstawiające tańcem potyczki , bitwy i okresy  panowania, gdy kobiety poruszają się w powłóczystych strojach w kunsztownie upiętych koronach, rękawy sukien  ozdobione długimi kimonami  z muślinu wszystko wiruje w tańcu rękawy wiążą postacie w łagodnym wirowaniu i gracji .Ubrania tancerzy żołnierzy, surowa barwa i czarne czapki. Następnie pokazano nam ogrody letnie w Pekinie – cesarskie, a w nich wielka ilość tancerzy zwykłych ludzi odprężających się fizycznie i psychicznie w uśmiechach i  miejsca gdzie grupy ludzi śpiewają z przygodnym dyrygentem. Szanghaj wiele par na skwerze tańczących spokojnych ,radujących się wspólną zabawą.

Taką niespodziankę zaaplikowano nam w  Klubie w przeddzień Święta Kobiet.

Dziękujemy i prosimy o nowe świadectwa bytności w świecie Krysi i Wiktorowi.

Starałam się  ubrać w słowa obrazki z filmu moje wrażenie to takie, że taniec usposabia ludzi do siebie przyjaźnie i łagodzi odczucia dyskomfortu.

 Halinka Główkowska                                                                                                                                       Zdjęcia zebranych w Klubie i atmosferę uciechy z pokazu utrwalił Ryszard Misiorek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *