„Homo Ludens” – wykład Lidii Zasackiej

Tytuł prelekcji to człowiek zabawy, a zabawa wynika z natury  ludzkiej. Wiąże się z zaufaniem, bliskością, także fizyczną, przyjemnością i uczuciem wolności i dobrowolności. Zabawa leży u podstaw kształtowania się kultury i norm życia ludzi w zgodzie z etyką, brakiem przymusu i w spontaniczności obcowania. Nie ma rozrywki bez zabawy. Ludyczność z łaciny to również zabawa, gra.

Wzory do zabawy powstawały od wieków i w różnych narodach i wiarach, ich wyrazem są obrzędy np. powitanie wiosny i topienie Marzanny symbolu zimy. Zbliżają się święta wielkanocne  święcimy palmy, stół dekorujemy barankiem, symbolem Zmartwychwstałego. Śpiewy wielkopostne, ale najstarszym utworem na terenie Polski jest Bogurodzica, to  manifestacja przynależności do rytuałów  wiary.  Ewangelia uczy wierności i etycznego życia  w opisywanych przykładach. Inne religie też budują osobne wzory zachowań.  Także inne rozrywki wiążą nas strojem i odpowiednim  odnoszeniem się do np. słuchania muzyki w filharmonii czy odbiór spektaklu teatralnego. Inaczej odbieramy pokazy sztuki ludowej inaczej sztuki z wyższej półki np. freski z Arras czy w kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Sprawiają nam one przyjemność. Inne formy rozrywki to obrzędy  w których uczestniczymy inaczej ubieramy się na pogrzeb – czarny strój, inaczej na imieniny czy potańcówkę. Wyrażanie mową jest także związane z manifestacją kultury  i zabawy przykład  to sugestywne  przekazywanie fantazji niby poważnie przez np. Kaszpirowskiego. Zabawę cechuje element specyficzny, niecodzienny. Uprawiamy zabawę łącząc się w grupy zainteresowań, kluby, dla przykładu klub yogi itp. Realność życia odmienia nam zabawa.

Głos z Sali -Jakie wartości wnosi Karnawał w Rio de Janeiro  manifestowanie golizny i prowokacje seksualne? A procesja w Hiszpanii  Drogi Krzyżowej? Czasami przekracza się normy zabawy i to można określić hasłem  destrukcji  „ Popsuj zabawę „.

Na tym kończę moją zabawę w pisanie.

Zdjęcia ze spotkania zrobiła Ewa Rudawska.

Dziękujemy za kolejną porcję nauki życia.

Halina Główkowska

link do wikipedii – https://pl.wikipedia.org/wiki/Homo_ludens

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *