Kuba to nie tylko Hawana

Dnia 23 marca tematem spotkania była Kuba, na której nasi prelegenci Krysia Witoń i Wiktor Kuźmuk  byli równo 2 lata temu. W 1492r odkrył ją Krzysztof Kolumb,  w latach 1511 – 1514 opanowali  ją Hiszpanie, w 1868 w wyniku  powstania  antykolonialnego Kuba uzyskała niepodległość  i w 1869r. ogłoszono ją republiką. (patrz mapka).

Trasa wycieczki po Kubie

Trasa wycieczki  przebiegała przez miasteczka związane z rewolucją Fidela Castro  (np. Santa Clara – tu się rozpoczęła) . Rewolucja miała charakter socjalistyczny (1959r), byliśmy też w Zatoce Świń, gdzie w 1961r toczyły się walki brygady inwazyjnej chcących obalić Castro.  Dolina cukrowni – w czasie największego rozkwitu działało tu 43 cukrownie. Tu widzimy pozostałości po właścicielach w postaci pięknych rezydencji,  ale też jest 45m dzwonnica z 1816r z której dozorcy obserwowali pracę niewolników. Ciekawym  miejscem jest miasto Trynidad  założone w 1514r w środkowej Kubie w prowincji Santi Spiritus – główny ośrodek plantacjo trzciny, gdzie ulice są wybrukowane kostką sprowadzoną z Bostonu . Tu czas się zatrzymał  w latach 50-tych XX wieku – kolorowe dorożki, urocze knajpki, bary…Muzeum  Miejskie mieści się w posiadłości barona cukrowego- jest tu wyposażenie wnętrz typowych dla architektury  kolon ialnej i  obszerne patio .Cienfuegos –„Perła Południa” miasto  ze świetnie zachowaną kolonialną architekturą , historyczne centrum, pomnik Jose Marti- poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego, najdłuższy deptak na Kubie i inne obiekty.

Zwiedzanie Kuby w 8 dni to trochę mało. Oglądane  miasteczka  założone przez Hiszpanów,  to wąskie uliczki, pełne starych oryginalnych samochodów, radosnych ludzi, knajpek ale i pięknych pałaców dawnych baronów  cukrowych i tytoniowych i innych okazałych budynków, kościołów wybudowanych w czasie17 i  18 wieku i tp. Cayo Coco wyspa u płn wybrzeży centralnej Kuby, znana z luksusowych ośrodków wypoczynkowych. Na główną wyspę można dostać się  drogą wiodącą przez sztucznie utworzoną groblę o długości 27 km. Miasteczko Santi Spiritus  z 1540 r. leżało obok  wielkich plantacji trzciny cukrowej, a obecnie obok wiosek zamieszkałych przez potomków niewolników.  Ciekawostką jest Aleja Dzwonów wymienianych co 100 lat. Niektóre miasteczka wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Hawana- (2,13mln ludności) stolica  Kuby, to stare i nowe miasto, Tu znajduje się cmentarz Kolumba, barokowa katedra, Muzeum Rumu, słynna knajpka „Floridita”, którą polubił Ernest Hemingwey i inne miejsca związane z pisarzem, który spędził na Kubie długie lata Nowa Hawana to światła, śzerokie ulice, wieżowce, hotele – najnowsze modele samochodów , słynne osobistości – w przeciwieństwie do starej Hawany – zniszczonej, zapuszczonej, z wąskimi ulicami. .Należy zaznaczyć, że od 1515r Hawana była głównym portem Kuby, w 1728r powstał  Uniwersytet, w 1959r Hawana została zdobyta przez Fidela, w dawnym pałac u dyktatora Batisty znajduje się Muzeum Rewolucji.

Prelekcja była bardzo ciekawa, zwłaszcza, że towarzyszył  jej pokaz filmów wykonanych przez autorów opowieści, Widzieliśmy  Farmę Orchidei, przyrodę i piękne budowle wykonane w różnych stylach.

Dziękujemy Wykonawcom p. Krysi i p. Wiktorowi za takie ciekawe i miłe spotkanie w  którym wszyscy z  zainteresowaniem uczestniczyli.

Opisała Bogda Matachowska, zdjęcia wykonał Ryszard Misiorek, mapkę Wiktor Kuźmuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *