Dodane przez: Jadwiga Dula (2017-05-24)
Artykuł przeczytano: 1179 razy.

Wycieczka piesza po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej


    Na zaproszenie naszego przewodnika Andrzeja Sokalskiego, grupa pieszych wędrowców ze Świętokrzyskiego UTW
wybrała się w sobotę 20 maja na interesującą wycieczkę.
Trasa wiodła przez rezerwat Sokole Góry - ruiny zamku w Olsztynie k. Częstochowy- Góry Towarne.
Rezerwat Sokole Góry  to piękny bukowo - sosnowy las, 9 kopulastych wzniesień i kilkanaście jaskiń, zajrzymy do nich na innej wycieczce.
Wędrując przez rezerwat spotkaliśmy seniorów z Częstochowy. Obie grupy pochwaliły się urokami swoich regionów i wzajemnie zachęciliśmy się do częstszych odwiedzin. Pogoda nam dopisała a trudy wspinania się na kolejne wzniesienia i skałki wynagrodziły wspaniałe widoki.
      W Olsztynie odwiedziliśmy pracownię ludowego artysty Jana Wiewiórę. Na swojej posesji zbudował "wesołą ruchomą szopkę". Szopkę rzeźbił i konstruował przez 15 lat. Oprócz 800 ruchomych figurek z drzewa lipowego zastosował też światło i dźwięk. Jako regionalista opowiadał nam historię o św. Idzim, patronie Jury, o Aniołach tj. turystycznej pamiątce z Olsztyna i trochę nas straszył wirtualnym ogniem i dźwiękiem.
    Warowny zamek w Olsztynie zbudowany został w XIV w przez Kazimierza Wlk., póżniej był w posiadaniu Wł.Jagiełły. Podczas ataku szwedzkiego uległ znacznemu zniszczeniu i nigdy już nie został odbudowany.
    Warto było wcześnie wstać (zbiórka na dworcu PKP o godz. 6.00).Widok przepięknej krainy o urozmaiconym krajobrazie z charakterystycznymi białymi skałkami zwanymi ostańcami wynagradzał wszystkie niedogodności. Skały są wykorzystywane przez wspinaczy do ćwiczeń przed wyprawami w wysokie góry.

Kielce dn.23.05.2017
(JD)

Więcej zdjęć można zobaczyć w albumie.
Fotografie wykonali: Jadwiga Dula, Mirosław Kubik
Barcza - Klonów - G.Czostek - Barcza   dn. 30.05.2017

To była bardzo przyjemna wycieczka. Głównie wędrowaliśmy lasem, który ciągle urzeka nas różnymi odcieniami zieleni.
Ptasie gody czyli nawoływanie się par śpiewem towarzyszyły nam bez przerwy.
Dzień był dość upalny, czuć było burzę "w powietrzu" ale cieniste dukty leśne ułatwiały nam niezbyt wyczerpującą wędrówkę.
Dużą atrakcją tej trasy był krótki wypoczynek nad szmaragdowym jeziorkiem w rezerwacie geologicznym Barcza.
Malownicze jeziorko powstało w dawnym wyrobisku kopali piaskowców kwarcytowych. W niektórych miejscach ma poad 20 m głębokości.
Wokół zielonkawej wody widać strome ściany skalne i mieszany las.

Więcej zdjęć w albumie.

(JD)