04-03-2018r.
Mimo mroźnej pogody na spotkanie przybyło sporo stałych bywalców Klubu i spotkała ich niespodzianka – usłyszeli odśpiewaną piosenkę w wykonaniu Marianny Kuli, z repertuaru Mazowsza „Ej przeleciał ptaszek”. Jest to nowa tradycja wprowadzona przez, kierującą spotkaniami Bogusię Matachowską, w roku jubileuszowym Klubu.
Halina Główkowska
25-02-2018r.
‘’Klub nad Silnicą’’ spotkanie dnia 24 02 2018 z ks.dr Andrzejem Kwaśniewskim na temat ‘’Starodruki związane z Sanktuariami Maryjnymi diecezji kieleckiej’’. Powyższe jest związane z badaniami i zbiorem informacji z bibliotek: Uniwersytetu Jagiellońskiego i diecezji kieleckiej oraz w parafiach związanych z tym tematem w Piekoszowie, Młodzawach, u Karmelitanek w Krakowie, Strawczynie i w Włoszczowie.
Halina Główkowska
18-02-2018r.
– wiersze członków Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych – kierownictwo Zyta Trych
Klub nad Silnicą dnia 17 lutego 2018 r. spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych na temat : „Jacy jesteśmy ?” opowiedziane wierszem.
Prowadzenie spotkania Zyta Trych, Maria Salus, Krzysztof Nawrot – temat został zaproponowany wcześniej, by poeci mogli się wypowiedzieć. Zyta zauważyła, ze jesteśmy skoczno- refleksyjni w obecnej dobie i nic z czym się spotykamy nie jest tylko czarno – białe i jedynym wyjściem dla wrażliwych jest odbieranie rzeczywistości sercem.
Bogda Matachowska
11-02-2018r.
Spotkanie w klubie w dniu 10 lutego 2018r poświęcone było opisowi miłości – bo przecież za parę dni – Dzień Walentynek. Święto to obchodzono w płd. i zach. Europie już w średniowieczu a w Polsce w latach 90-tych XX wieku. Święto łączy się ze zwyczajem wzajemnego obdarowywania się lubych pięknymi maskotkami, walentynkowymi kartkami, prezentami i innymi miłymi uczynkami w stosunku do bliskich sobie osób.
04-02-2018r.
Klub nad Silnicą spotkanie dnia 3 lutego 2018 r. opowieść Anny Krzyczkowskiej pt.” Ach te lale – czyli o kolekcjonowaniu lalek z porcelany”
Dzięki hobby Ani Krzyczkowskiej znaleźliśmy się w Klubie z cudowną kolekcją jej lalek i to była taka ich ilość, że wróciliśmy do lat dziecięcych, a więc radość na obliczach i rozmarzone oczy. Sprawczyni tej opowieści o kolekcjonowaniu lalek porcelanowych z wielką wiedzą i radością pokazywała lalki, ich stroje, stojaki do utrzymywania ich i wiele akcesoriów koniecznych do prezentowania lalek.
29-01-2018r.
Stefan Żeromski osoba znacząca w Polsce, mieszcząca się w rankingach popularności na drugim miejscu po marsz .Józefie Piłsudskim, a przed polskim papieżem Janem Pawłem II, ma załganą biografię przez trzy kobiety: Hannę Mortkowicz-Olszakową, Alinę Kowalczykową i Monikę Żeromską
Bogda Matachowska
20-01-2018r.
Dnia 20 stycznia 2018r. sala w MHK zapełniona słuchaczami, słychać bicie dzwonów. Rozpoczyna się spektakl poświęcony jednemu z głównych bohaterów Polski walczącym o niepodległość. Później słyszymy słowa wiersza „Przysięga” : Tadeusz Kościuszko dziś przysięgę składa: Ślubuję Ci życie, ślubuję Ci duszę, za Bożą pomocą wolność wrócić muszę”. Było to dnia 24 marca 1794r.na Rynku w Krakowie, Słychać dalszą część wiersza: ”wstał Kościuszko, wstrząsnął krakuską u czoła. Zabłysła mu w ręku szabla poświęcona i zawołał: niech żyje Litwa i Korona!”
Bogda Matachowska
14-01-2018r
Dnia 13 stycznia 2018r prof. zw. dr hab. Wiesław Caban przedstawił licznie zebranym słuchaczom walkę Polaków o odzyskanie niepodległości swej Ojczyzny. Nastąpiło to w listopadzie 1918r., ale po drodze było dużo powstań, bitew, potyczek z zaborcami.
Bogda Matachowska
17-12-2017r.
W sobotę 16 grudnia 2017r odbyło się specjalne spotkanie , spotkanie wigilijne. Uczestniczyły w nim oprócz stałych „bywalców” przedstawicielki Zarządu SUTW w osobie Ani Biskup i Doroty Szczerby oraz ulubione nasze prelegentki dr Alina Bielawska i dr Lidia Zasacka.
Bogda Matachowska
10-12-2017r.
Dziewiątego grudnia 2017r. prowadzący spotkanie Krzysztof Nawrot przekazał zebranym kalendarium historyczne – wybór wydarzeń, które miały miejsce w grudniu od 1223r.Były to wydarzenia mające duży wpływ na losy Polski czy Europy oraz wesołe wydarzenia, średnio i mało znaczące.
Halina Główkowska
04-12-2017r.
W sobotę o godz.10.oo wypełniła się sala w Muzeum Historii Kielc sympatykami naszego ulubionego kabaretu Trzeci Bieg – prowadzonego przez ,pełną pomysłów inscenizacyjnych i literackich oraz wykonania Annę Krzyczkowską na przedstawieniu Babcia ma bzika ,dziadek konika ( bo to ich życia sens i logika). Na wstępie Igor Głowacki wyświetlił obrazki z poprzednich przedstawień, gdy skład osobowy był pełny. W dzisiejszym wydaniu zabrakło Janusza Kubary zmarłego, jesienią tego roku, nieodżałowanego Kolegi pełnego temperamentu, koleżeństwa, dżentelmena, solisty i współtwórcy kulturalnej zabawy z kabaretem, w czasie występów.
Halina Główkowska
21-11-2017r.
Spotkanie w Klubie nad Silnicą w dniu 18 listopada 2017 r.
Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się w dniu 4 lutego 1746 r. w , Mereczowszczyźnie na Polesiu , dziś tereny te są na Białorusi. Był czwartym dzieckiem rodziców, miecznika brzeskiego pułkownika Ludwika Kościuszko z regimentu buławy polnej litewskiej i matki Tekli z domu Ratomskiej. Ich gniazdo rodzinne znajdowało się w miejscowości Siechnowice. Gdy dorósł do nauki, uczęszczał do szkoły w Lubieszowie Kolegium OO. Pijarów.
Bogda Matachowska
05-11-2017r.
W dniu 4 listopada 2017r na spotkaniu Klubu „Nad Silnicą” zebrała się liczna grupa słuchaczy zainteresowanych tematem j.w. Zagadnienie to dokładnie omówił ksiądz dr Andrzej Kwaśniewski.
Imbramowice – wieś położona nad rzeką Dłubną (lewy dopływ Nidy) w powiecie Olkusz – diecezja kielecka.
W I połowie XII wieku Imbram Odrowąż - wuj św. Iwona Odrowąża – założył klasztor żeński wg reguły św. Augustyna ( norbertanki). W lipcu 1710r w wielkim pożarze spłonęły zabudowania klasztorne i kościół. Kseni s. Zofia Grothówna wraz z pozostałymi siostrami postanowiły odbudować zabudowania. Temu zbożnemu celowi pomagała okoliczna ludność, właściciele ziemscy i inni jak np. komisarz klasztoru, proboszcz parafii Mariackiej w Krakowie ks. Dominik Lachman, który na ten cel przeznaczał wszystkie swoje oszczędności i był pośrednikiem między siostrami (klauzura) i władzami świeckimi oraz kościelnymi.
Bogda Matachowska
28-10-2017r.
„Idź tam, gdzie słychać śpiew, tam ludzie serca mają „ (C.K. Norwid)
Zgodnie z w/w mottem w Klubie w dniu 28 października 2017r. zebrała się liczna grupa miłośników muzyki, aby posłuchać zespołu wokalnego „Tu i teraz”. Wykonawcy w składzie: Weronika Czerw, Piotr Drzewiecki, Eugenia Makowska i Grażyna Sygut (równocześnie kierownik zespołu, reżyseria, dobór repertuaru) zapoznali nas z piosenkami mającymi kolor w tytule, zgodnie z tematem spotkania.
24-10-2017
Nasz sympatyczny podróżnik podzielił się wrażeniami z wycieczki do Szwecji, naszego sąsiada za Morzem Bałtyckim. Kraj ma powierzchnię 412 tys. Km kw. i ludności obecnie ok. 10 milionów, aby tam szybko trafić z Polski można udać się katamaranem i wylądować w Kalmar miasteczko 36 tys. mieszkańców z pięknym renesansowym zamkiem, twierdzą nie do zdobycia. Obecnie muzeum , świadek historycznej unii Szwecji z Danią i Norwegią w XIV wieku. Ciekawa komnata z łożem króla Karola XIV Wazy i baldachimem podpieranym przez rzeźby bez nosów w twarzy, bo dusza ludzi mieści się właśnie w nosie wg. wierzeń Skandynawów. Twierdza łączyła się mostem długim na 6000 m z wyspą do Danii.
Bohaterami spotkania klubu w dniu 23 wrzesnia 2017r. byli p. Maria Szyszkowska i p. Jan Stępień. Jan Stępień, kielczanin, tu uczęszczał do szkół , tu publikował swe utwory w”Przemianach” i w „Ponidziu” i tu poznał młodą promienistą docent filozofii, która prowadziła otwarty dom, ale wcześniej trzeba było zdjąć maskę z twarzy. I tak to się zaczęło, małżeństwo ludzi o pięknych duszach, wrażliwych na piękno, mądrych.
Danielę Kowalską powitała i przedstawiła Halina Główkowska.Z inicjatywy Amelii Sołtysiak, odtworzono nastrojową pieśń "Człowieczy los" w wykonaniu Anny German. Następnie autorka przypomniała historię utworzenia w 2004 roku cyklu comiesięcznych Spotkań z Człowiekiem, na których wyróżniane są osoby
w pełni zasługujące na miano prawdziwego CZŁOWIEKA.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Morawickiej powołało kapitułę do wskazywania tych ludzi, jako wzór do naśladowania dla potomnych względem: pracowitości, skromności, uczciwości i umiejętności oddawania siebie innym.
Recenzja z prelekcji Janusza Siwka na temat:
Kielecczyzna w czasie Powstania Warszawskiego w 1944r.
Pierwsze spotkanie sympatyków Klubu nad Silnicą po wakacjach odbyło się 9 września 2017 roku zebrała się ok. 30 osobowa grupa osób i z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji pana Janusza .
Temat bardzo aktualny, bowiem obchodzimy 78 rocznicę wybuchu Powstania. Cofnę się za prelegentem do roku 1939 i przypomnę tragiczne wydarzenia wrześniowego rozbioru Polski spowodowanego agresją Niemców i Sowietów i wybuchem II wojny światowej. Nasi agresorzy podzielili pomiędzy sobą terytorium Polski zgodnie z dekretem A.Hitlera z 12 IX 1939r. i układem Niemców z Sowietami w Brześciu 17 września 1939 r.