Bogda Matachowska
15-04-2018r.


Spotkanie Poetycko - Muzyczne
Wiersze J. Tuwima i występ uczniów Szkoły Muzycznej


W dniu 14 kwietnia br spotkanie Klubu odbyło się w Sali Wystaw Czasowych MHK, uczestnicy  przy okazji mogli  zobaczyć ( na planszach) dawną ulicę Sienkiewicza, Rynek. Były to  Kielce naszych dziadków i rodziców, poszczególne zdjęcia wzbudziły duże zainteresowanie.
Spotkanie rozpoczęła uczennica Klaudia Hodur –/ skrzypce/, która przy towarzyszeniu p. Łukasza Wosia –/ fortepian/ odegrała Polonez A-dur H. Wieniawskiego. Po zakończeniu rozległy się duże brawa.
Następna część to występ p. Barbary Olszowy, która na wstępie przypomniała postać Juliana Tuwima (13.9.1894 Łódź – 27.12.1953 Zakopane).

Był to jeden z najwybitniejszych poetów polskich. W okresie międzywojennym pisze wiersze do kabaretów, wodewili, wiersze satyryczne i liryczne, dla dorosłych i dla dzieci, pacyfistyczne, historyczne i inne. Z chwilą wybuchu wojny przez Rumunię, Francję, Portugalię i Brazylię jedzie do USA. Bardzo tęsknił za Ojczyzną i w 1940r zaczął pisać „Kwiaty polskie” – poemat dygresyjny- który pisał do swej śmierci. Do Polski wrócił w 1946r , mało pisał, tylko okazjonalne wiersze, dużo tłumaczył.

Pani Basia z właściwym sobie wdziękiem, recytowała takie wiersze jak: Dżoncio (ukochany piesek), o kurce złotopiórce, skakanka (gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała, ale gdyby nie skakała smutne życie by miała), a także wiersze dla dorosłych jak „do generałów”, „list do prostego człowieka”.

 Z głośnika słychać było piosenkę „stara piosenka” w wykonaniu Hanki Ordonównej i „wspomnienie” (mimozami jesień się zaczyna …..) w wykonaniu współczesnego zespołu. I znowu oklaski, bo utwory Tuwima to perełki naszej literatury ale  i wykonanie było również na wysokim poziomie.
A teraz wspaniały utwór J. S. Bacha „Koncert d-moll cz.1” w wykonaniu Julii Brożyny (skrzypce), Moniki Grądkiewicz (obój) i Przemysława Stefańczyka (fortepian).  Po pięknych dźwiękach rozległy się duże brawa dla tej utalentowanej młodzieży.


Nie mogę nie wspomnieć o „słodkościach”, którymi częstował stały bywalec klubu p. Sławomir Przybyszewski – dziękujemy.
Podsumowując myślę, że wprowadzenie muzyki poważnej spotkało się z miłym przyjęciem i chcę w imieniu wszystkich serdecznie ;podziękować młodzieży ze Średniej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i ich Profesorce p. Kasiak.


Dziękujemy również pani Basi za tak staranne przygotowanie tematu i pani Bożenie Kwapińskiej za piękną oprawę muzyczną.

 Zdjęcia wykonała Bożena Kwapińska.
Starała się oddać atmosferę Bogda  Matachowska

Zobacz cały wpis

Halina Główkowska

08-04-2018r.

Zapomniana siostra genialnego poety - Irena Tuwim

spotkanie w Klubie N/Silnicą dn 07-04-2018r
prelekcja Anny Wąsowskiej

 Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy w Klubie kolejnej prelekcji Anny Wąsowskiej. Tym razem Bogusia przeczytała książkę Anny Augustyniak pt. „Nie umarłam z miłości” i zachęciła  Annę do zapoznania się z jej treścią. Efektem jest dzisiejsza prelekcja i nasza wiedza o Irenie Tuwim siostrze Juliana jej brata.


Zobacz cały wpis

Halina Główkowska
26-03-2018r.

Cmentarz ewangelicki w Kielcach prelekcja Stefana Iwańskiego

dn. 24.03.2018r. w Klubie Nad Silnicą.


Najstarszy cmentarz „Stary” powstał po zajęciu Kielc przez Austriaków w 1795r.  i wydaniu dekretu zabraniającego pochówków przy parafiach,  ze względów sanitarnych.
Cmentarz usytuowany jest pomiędzy ulicami ks. Piotra Ściegiennego i ul. Z. Kwasa oraz ul. Mahometańską.

Społeczność ewangelików zgromadzona przy własnym kościele i parafii z pastorem  założyła swój cmentarz na ww. terenie w 1837r.

Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska
18-03-2018r.

To mój świat

Sala w dniu 17 marca 2018r  wypełniona była uczestniczkami kolejnego spotkania. Słychać melodię „to mój intymny mały świat” , wchodzi uśmiechnięta doktor  Alina Bielawska – bohaterka  spotkania.I płyną słowa opowieści o domu rodzinnym w Kielcach, o wspólnym czytania z rodzicami i z siostrą , o zapachu kwiatów unoszących się z przydomowego ogródka ….”otwierasz furtkę i wkraczasz/ w miniony świat dzieciństwa; ogród – tutaj czytałaś pod jabłoniami….a pod sklepieniem z bzu pisałaś pierwsze swe wiersze…na leżaku Mama, zawsze pogodna i uśmiechnięta….”

Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska
11-03-2018r.

„Jaka jesteś nie wie nikt…”

Zespół " Tu i Teraz" pod kierownictwem Grażyny Sygut
Dzień 8 marca to Dzień poświęcony Kobietom, dlatego też spotkanie w dniu 10 marca to piosenki o kobietach i dla kobiet,  które to utwory przygotowała Grażyna Sygut  ze swoją grupą „Tu i Teraz”. Grażyna na wstępie pyta licznie zgromadzone kobiety:  „Jaka  jesteś? Bo tego nie wie nikt, nawet  ty? Jaka jesteś?” I popłynęły strofy wierszy poświęconych  kobietom młodszym i starszym, czasami kobiecie tej jednej jedynej,  piękne melodie w wykonaniu zespołu „Tu i Teraz” a to wszystko na tle fotogramów (uroczych) zmieniających się na ekranie…

Zobacz cały wpis

Halina Główkowska

04-03-2018r.

„Sumienie a prawda i praworządność” wykład dr Lidia Zasacka

spotkanie w dniu 3 marca 2018r.


 Mimo mroźnej pogody na spotkanie przybyło sporo stałych bywalców Klubu i spotkała ich niespodzianka – usłyszeli odśpiewaną piosenkę w wykonaniu Marianny Kuli, z repertuaru Mazowsza „Ej przeleciał ptaszek”. Jest to nowa tradycja wprowadzona przez, kierującą  spotkaniami Bogusię Matachowską, w roku jubileuszowym Klubu.


Zobacz cały wpis

Pani Maria Neyman


W dniu 27 lutego br w wieku 90 lat zmarła Maria Konca - Neyman.


Zobacz cały wpis

Halina Główkowska

25-02-2018r.

Starodruki związane z Sanktuariami Maryjnymi diecezji kieleckiej”


‘’Klub nad  Silnicą’’ spotkanie dnia 24 02 2018 z ks.dr Andrzejem Kwaśniewskim na temat ‘’Starodruki  związane z Sanktuariami Maryjnymi diecezji kieleckiej’’. Powyższe jest związane z badaniami i zbiorem informacji z bibliotek: Uniwersytetu Jagiellońskiego i diecezji kieleckiej oraz w parafiach związanych z tym tematem w Piekoszowie, Młodzawach, u Karmelitanek w Krakowie, Strawczynie i w Włoszczowie.


Zobacz cały wpis

Halina Główkowska

18-02-2018r.

„ Jacy jesteśmy?”

– wiersze członków Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych – kierownictwo Zyta Trych

Klub nad Silnicą dnia 17 lutego 2018 r. spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych na temat : „Jacy jesteśmy ?” opowiedziane wierszem.

Prowadzenie spotkania Zyta Trych, Maria Salus,  Krzysztof Nawrot – temat został zaproponowany wcześniej, by poeci mogli się wypowiedzieć. Zyta zauważyła, ze jesteśmy skoczno- refleksyjni w obecnej dobie i nic z czym się spotykamy nie jest tylko czarno – białe i jedynym wyjściem dla wrażliwych jest odbieranie rzeczywistości sercem.


Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska

11-02-2018r.

Oblicza miłości – walentynki 2018r.


Spotkanie w klubie w dniu 10 lutego 2018r poświęcone było opisowi miłości – bo przecież za parę dni – Dzień Walentynek. Święto to obchodzono  w płd. i  zach. Europie już w średniowieczu a w Polsce w latach 90-tych XX wieku. Święto łączy się ze zwyczajem wzajemnego obdarowywania się lubych pięknymi maskotkami, walentynkowymi kartkami, prezentami  i innymi miłymi uczynkami w stosunku do bliskich sobie osób.


Zobacz cały wpis

Halina Główkowska

04-02-2018r.

Ach te lale – czyli o kolekcjonowaniu lalek z porcelany

Klub nad Silnicą spotkanie dnia 3 lutego 2018 r. opowieść Anny Krzyczkowskiej pt.” Ach te lale – czyli o kolekcjonowaniu lalek z porcelany”

Dzięki hobby Ani Krzyczkowskiej znaleźliśmy się w Klubie z cudowną kolekcją jej lalek i to była taka ich ilość, że wróciliśmy do lat dziecięcych, a więc radość na obliczach i rozmarzone oczy. Sprawczyni tej opowieści o kolekcjonowaniu lalek porcelanowych z wielką wiedzą i radością pokazywała lalki, ich stroje, stojaki do utrzymywania ich i wiele akcesoriów koniecznych do prezentowania lalek.


Zobacz cały wpis

Halina Główkowska

29-01-2018r.

Stefan Żeromski – Tajemnica późnej biografii 

– prelekcja Prof zw dr hab. Zdzisława Adamczyka w Klubie nad Silnicą dn.27 stycznia 2018 r.


Stefan Żeromski osoba znacząca w Polsce, mieszcząca się w rankingach popularności na drugim miejscu po marsz .Józefie Piłsudskim, a przed polskim papieżem Janem Pawłem II, ma załganą biografię przez trzy kobiety: Hannę Mortkowicz-Olszakową, Alinę Kowalczykową i Monikę Żeromską


Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska

20-01-2018r.

Tadeusz Kościuszko w poezji, literaturze i malarstwie

   

Dnia 20 stycznia 2018r. sala w MHK zapełniona słuchaczami, słychać bicie dzwonów. Rozpoczyna się spektakl poświęcony jednemu z głównych bohaterów Polski walczącym o niepodległość. Później słyszymy słowa wiersza  „Przysięga” : Tadeusz Kościuszko dziś przysięgę składa: Ślubuję  Ci życie, ślubuję Ci duszę, za Bożą pomocą wolność wrócić muszę”. Było to dnia 24 marca 1794r.na Rynku w Krakowie, Słychać  dalszą część  wiersza: ”wstał Kościuszko, wstrząsnął krakuską u czoła. Zabłysła mu w ręku szabla  poświęcona i zawołał: niech żyje Litwa i Korona!”


Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska

14-01-2018r

Droga do niepodległości Polski w 1918


Dnia 13 stycznia 2018r prof. zw. dr hab.  Wiesław Caban przedstawił licznie zebranym słuchaczom walkę Polaków o odzyskanie niepodległości   swej Ojczyzny. Nastąpiło to w listopadzie 1918r., ale po drodze było dużo powstań, bitew, potyczek z zaborcami.


Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska

17-12-2017r.

 Spotkanie kolędowe 2017r.


W sobotę 16 grudnia 2017r odbyło się specjalne spotkanie , spotkanie wigilijne. Uczestniczyły  w nim oprócz stałych „bywalców” przedstawicielki Zarządu SUTW w osobie Ani Biskup i Doroty Szczerby oraz ulubione nasze prelegentki dr Alina Bielawska i dr Lidia Zasacka.


Zobacz cały wpis

  Bogda Matachowska

10-12-2017r.

                   Grudzień w polskiej historii i literaturze


 

Dziewiątego grudnia 2017r. prowadzący spotkanie Krzysztof Nawrot przekazał zebranym kalendarium historyczne – wybór wydarzeń, które miały miejsce w grudniu od 1223r.Były to wydarzenia mające duży wpływ na losy Polski czy Europy oraz wesołe wydarzenia, średnio i mało znaczące.


Zobacz cały wpis

Halina Główkowska

04-12-2017r.

"Babcia ma bzika ,dziadek konika"- występ kabaretu „Trzeci Bieg „ przy ŚUTW w Kielcach.

W sobotę o godz.10.oo wypełniła się sala w Muzeum Historii Kielc sympatykami naszego ulubionego kabaretu Trzeci Bieg – prowadzonego przez ,pełną pomysłów inscenizacyjnych i literackich oraz wykonania Annę Krzyczkowską na  przedstawieniu Babcia ma bzika ,dziadek konika ( bo to ich życia sens i logika). Na wstępie Igor Głowacki wyświetlił obrazki z poprzednich przedstawień, gdy skład osobowy był pełny. W dzisiejszym wydaniu zabrakło Janusza Kubary zmarłego, jesienią tego roku, nieodżałowanego Kolegi pełnego temperamentu, koleżeństwa, dżentelmena, solisty i współtwórcy kulturalnej zabawy z kabaretem, w czasie występów.


Zobacz cały wpis

Bogda Matachawska
26-11-2017r.
Pamięci naszych przyjaciół Zofii Korzeńskiej i Celiny Ślefarskiej.

Wspominamy Zofię Korzeńską  i Celinę Ślefarską.Spotkanie w dniu 25 listopada 2017r było przygotowane przez członków Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach i poświęcone Członkiniom , które niedawno odeszły z ich grona.

Zobacz cały wpis

Halina Główkowska

21-11-2017r.


200-lecie śmierci Tadeusza Kościuszki- śladami jego życia opowiadała Mieczysława Piętek.

Spotkanie w Klubie nad Silnicą w dniu 18 listopada 2017 r.


Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się w dniu 4 lutego 1746 r. w , Mereczowszczyźnie na Polesiu , dziś tereny te są na Białorusi. Był czwartym dzieckiem rodziców, miecznika brzeskiego pułkownika Ludwika Kościuszko z regimentu buławy polnej litewskiej i matki Tekli z domu Ratomskiej. Ich gniazdo rodzinne znajdowało się w  miejscowości Siechnowice. Gdy dorósł do nauki, uczęszczał do szkoły w Lubieszowie Kolegium OO. Pijarów.


Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska

05-11-2017r.

Konsekracja kościoła klasztornego  SS  Norbertanek w Imbramowicach w 1717r.

W dniu 4 listopada 2017r na spotkaniu Klubu „Nad Silnicą” zebrała się liczna grupa słuchaczy zainteresowanych tematem j.w. Zagadnienie to dokładnie omówił ksiądz dr Andrzej Kwaśniewski.

Imbramowice – wieś położona nad rzeką Dłubną (lewy dopływ Nidy) w powiecie Olkusz – diecezja kielecka.

 W I połowie XII wieku Imbram  Odrowąż  - wuj św. Iwona Odrowąża – założył klasztor żeński wg reguły św. Augustyna ( norbertanki). W lipcu 1710r w wielkim pożarze spłonęły zabudowania klasztorne i kościół. Kseni s. Zofia Grothówna wraz z pozostałymi siostrami postanowiły odbudować zabudowania. Temu zbożnemu celowi pomagała okoliczna ludność, właściciele ziemscy i inni jak np. komisarz klasztoru, proboszcz parafii Mariackiej w Krakowie ks. Dominik Lachman, który na ten cel przeznaczał wszystkie swoje oszczędności i był pośrednikiem między siostrami (klauzura) i władzami świeckimi oraz kościelnymi.  


Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska

28-10-2017r.

Pomaluj mój świat

 „Idź tam, gdzie słychać śpiew, tam ludzie serca mają „ (C.K. Norwid)

Zgodnie z w/w mottem w Klubie w dniu 28 października 2017r. zebrała się liczna grupa miłośników muzyki, aby posłuchać  zespołu wokalnego „Tu i teraz”. Wykonawcy w składzie: Weronika Czerw, Piotr Drzewiecki, Eugenia Makowska i Grażyna Sygut (równocześnie kierownik zespołu, reżyseria, dobór repertuaru) zapoznali nas z piosenkami mającymi kolor w tytule, zgodnie z tematem spotkania.


Zobacz cały wpis

Halina Główkowska

24-10-2017

Prelekcja Stefana Iwańskiego pt  „.Szwecja, refleksje  z wycieczki „ 

- Wygłoszona dnia 22 października 2017.

Nasz sympatyczny podróżnik podzielił się  wrażeniami z wycieczki do Szwecji, naszego sąsiada za Morzem Bałtyckim. Kraj ma powierzchnię 412 tys. Km kw. i ludności obecnie ok. 10 milionów, aby tam szybko trafić z Polski można udać się katamaranem i wylądować w Kalmar miasteczko 36 tys. mieszkańców z pięknym renesansowym zamkiem, twierdzą nie do zdobycia. Obecnie muzeum , świadek historycznej  unii Szwecji z Danią i Norwegią w XIV wieku. Ciekawa komnata z łożem króla Karola XIV Wazy i baldachimem podpieranym przez rzeźby bez nosów w twarzy, bo dusza ludzi mieści się właśnie w nosie wg. wierzeń Skandynawów. Twierdza łączyła się mostem długim na 6000 m z wyspą do Danii.


Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska
16-10-2017r.

KATARZYNA II  


Spotkanie w klubie w dniu 14.10.2017r zgromadziło bardzo dużą ilość słuchaczy. Spowodowane to  było osobami prowadzącymi spotkanie pp. Krzysztofem Nawrotem i Lechem Skawińskim i bohaterką  którą była caryca Katarzyną II.Znajdujemy się w XVIII wieku. Krzysztof Nawrot przedstawia ówczesne położenie Polski, jej sąsiadów, zwłaszcza rosnące w potęgę Królestwo Pruskie i  Rosję carską.Na zamku w Szczecinie 2.05.1729r rodzi się księżniczka niemiecka Zofia, przyszła caryca Rosji. Od śmierci Piotra I w 1725r na tronie Rosji zasiadają same kobiety : Katarzyna I (2 lata), Anna (10 lat), Elżbieta (20 lat) i Katarzyna II (33 lata). Pod  koniec XVII wieku do Rosji przybywa markietanka Marta Skowrońska – późniejsza kochanka i małżonka cara Piotra I Wielkiego. Po jego śmierci to ona jest carycą Katarzyną I, a później jej córki Anna i Elżbieta. Wszystkie władczynie były rozpustnymi  kobietami, zupełnie niewykształconymi.

Zobacz cały wpis

Halina Główkowska
08-10-2017r.

300 lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej


Prelekcja ks dr Andrzeja Kwaśniewskiego 7 X 2017 r.
Prelekcja składała się z dwóch części. Omówienie tła historycznego w czasie składania ślubów przez króla Polski Jana Kazimierza oraz pokazu starodruków.
 Sytuacja Polski była tragiczna okupowały nasz kraj wojska szwedzkie od zachodu i północy, a od wschodu wojska rosyjskie. Ludzie cierpieli ogromną biedę i niedostatek. Król chciał polepszyć ich dolę i zawierzając Rzeczpospolitą  pod szczególną opieką Maryi nazwał Ją Królową Polski. Ślubowanie było zainspirowane przez żonę Jana Kazimierza królową Ludwikę Marię Gonzagę.

Zobacz cały wpis

Tajemnice Karczówki

Bogda Matachowska
01-10-2017r.

Taki tytuł nosiło spotkanie w dniu 30 września 2017r, a tajemnice ujawniał pan Dariusz Kalina.„Jeszcze Karczówka stoi/ jeszcze znajdują się tam Bernardyni/ jeszcze kościół  ten starodawny/ utrzymuje  się z pierwiastkowej swej piękności…” Kielce, 21.02.1812r (Akta OO Bernardynów na Karczówce 1809-1886) (z książki Jerzego Michty  „klasztor Karczówka”)Karczówka – wzniesienie 340 m npm góruje nad Kielcami, znajduje się między ulicami Bernardyńską i św. Barbary na płd-zach od centrum. Karczówka – to góra wzbudzająca dużo miłych wspomnień  kielczan od dawnych lat. Pokryta jest starodrzewem sosnowym, kiedyś miejsce prac górniczych (wydobywanie rud ołowiu – na stoku płd i zach znajdują się liczne szyby i rynny). Na wzgórzu w maju 1824 wybudowano klasztor bernardynów jako votum za ominięcie  zarazy w Kielcach w 1622r, w XVIII w dobudowano zabudowania gospodarcze, kościół, ogrodzenie z basztami, drogę krzyżową.

Zobacz cały wpis

Bogda Matachowska

25-09-2017r.

Maria Szyszkowska & Jan Stępień


Bohaterami spotkania klubu w dniu 23 wrzesnia 2017r. byli p. Maria Szyszkowska i p. Jan Stępień.  Jan Stępień, kielczanin, tu uczęszczał do szkół , tu publikował swe utwory w”Przemianach” i w „Ponidziu”  i tu poznał  młodą promienistą docent filozofii, która prowadziła otwarty dom, ale wcześniej trzeba było zdjąć maskę z twarzy. I tak to się zaczęło, małżeństwo ludzi o pięknych duszach, wrażliwych na piękno, mądrych.


Zobacz cały wpis

Spotkanie z Danielą Kowalską
          autorką książki "Spotkania z Człowiekiem" tom 2 (2017)  
w Klubie nad Silnicą, 16 września 2017

   

Danielę Kowalską powitała i przedstawiła Halina Główkowska.Z inicjatywy Amelii Sołtysiak, odtworzono nastrojową pieśń "Człowieczy los" w wykonaniu Anny German. Następnie autorka przypomniała historię utworzenia w 2004 roku cyklu comiesięcznych Spotkań z Człowiekiem, na których wyróżniane są osoby
w pełni zasługujące na miano prawdziwego CZŁOWIEKA.
 Towarzystwo Miłośników Ziemi Morawickiej powołało kapitułę do wskazywania tych ludzi, jako wzór do naśladowania dla potomnych względem: pracowitości, skromności, uczciwości i umiejętności oddawania siebie innym.  


Zobacz cały wpis

                                                         Recenzja z prelekcji Janusza Siwka na temat:
                                   Kielecczyzna w czasie Powstania Warszawskiego w 1944r.

Pierwsze spotkanie sympatyków Klubu nad Silnicą po wakacjach odbyło się  9 września 2017 roku zebrała się ok. 30 osobowa grupa osób i z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji pana Janusza .

 Temat bardzo aktualny, bowiem obchodzimy 78 rocznicę wybuchu Powstania. Cofnę się za prelegentem do roku 1939 i przypomnę  tragiczne wydarzenia wrześniowego rozbioru Polski spowodowanego agresją Niemców i Sowietów  i wybuchem  II wojny światowej. Nasi agresorzy  podzielili pomiędzy sobą terytorium Polski zgodnie z dekretem A.Hitlera z 12 IX 1939r. i  układem Niemców z Sowietami w Brześciu 17 września 1939 r.  


Zobacz cały wpis

Zobacz kolejne artykuły: [1-5][6-10][11-15][16-20][21-25][26-29] Następna