Dodane przez: Mira Banaś (2018-04-16)
Artykuł przeczytano: 39 razy.
Bogda Matachowska
15-04-2018r.


Spotkanie Poetycko - Muzyczne
Wiersze J. Tuwima i występ uczniów Szkoły Muzycznej


W dniu 14 kwietnia br spotkanie Klubu odbyło się w Sali Wystaw Czasowych MHK, uczestnicy  przy okazji mogli  zobaczyć ( na planszach) dawną ulicę Sienkiewicza, Rynek. Były to  Kielce naszych dziadków i rodziców, poszczególne zdjęcia wzbudziły duże zainteresowanie.
Spotkanie rozpoczęła uczennica Klaudia Hodur –/ skrzypce/, która przy towarzyszeniu p. Łukasza Wosia –/ fortepian/ odegrała Polonez A-dur H. Wieniawskiego. Po zakończeniu rozległy się duże brawa.
Następna część to występ p. Barbary Olszowy, która na wstępie przypomniała postać Juliana Tuwima (13.9.1894 Łódź – 27.12.1953 Zakopane).

Był to jeden z najwybitniejszych poetów polskich. W okresie międzywojennym pisze wiersze do kabaretów, wodewili, wiersze satyryczne i liryczne, dla dorosłych i dla dzieci, pacyfistyczne, historyczne i inne. Z chwilą wybuchu wojny przez Rumunię, Francję, Portugalię i Brazylię jedzie do USA. Bardzo tęsknił za Ojczyzną i w 1940r zaczął pisać „Kwiaty polskie” – poemat dygresyjny- który pisał do swej śmierci. Do Polski wrócił w 1946r , mało pisał, tylko okazjonalne wiersze, dużo tłumaczył.

Pani Basia z właściwym sobie wdziękiem, recytowała takie wiersze jak: Dżoncio (ukochany piesek), o kurce złotopiórce, skakanka (gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała, ale gdyby nie skakała smutne życie by miała), a także wiersze dla dorosłych jak „do generałów”, „list do prostego człowieka”.

 Z głośnika słychać było piosenkę „stara piosenka” w wykonaniu Hanki Ordonównej i „wspomnienie” (mimozami jesień się zaczyna …..) w wykonaniu współczesnego zespołu. I znowu oklaski, bo utwory Tuwima to perełki naszej literatury ale  i wykonanie było również na wysokim poziomie.
A teraz wspaniały utwór J. S. Bacha „Koncert d-moll cz.1” w wykonaniu Julii Brożyny (skrzypce), Moniki Grądkiewicz (obój) i Przemysława Stefańczyka (fortepian).  Po pięknych dźwiękach rozległy się duże brawa dla tej utalentowanej młodzieży.


Nie mogę nie wspomnieć o „słodkościach”, którymi częstował stały bywalec klubu p. Sławomir Przybyszewski – dziękujemy.
Podsumowując myślę, że wprowadzenie muzyki poważnej spotkało się z miłym przyjęciem i chcę w imieniu wszystkich serdecznie ;podziękować młodzieży ze Średniej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i ich Profesorce p. Kasiak.


Dziękujemy również pani Basi za tak staranne przygotowanie tematu i pani Bożenie Kwapińskiej za piękną oprawę muzyczną.

 Zdjęcia wykonała Bożena Kwapińska.
Starała się oddać atmosferę Bogda  Matachowska