Dodane przez: Mira Banaś (2018-03-03)
Artykuł przeczytano: 108 razy.

Pani Maria Neyman


W dniu 27 lutego br w wieku 90 lat zmarła Maria Konca - Neyman.

Skończyła Liceum im. J Sniadeckiego, gdzie później przez długie lata pracowała jako lekarz-stomatolog. Pochodziła z rodziny głęboko patriotycznej, ojciec został rozstrzelany przez hitlerowców, ona należała do AK , gdzie czynnie się udzielała. Działała w Kieleckim Towarzystwie Stomatologicznym, Aeroklubie i innych organizacjach społecznych.

Przez całe swe życie odznaczała się serdecznością w stosunku do ludzi, była osobą bardzo koleżeńską.

Pani Maria drobniutka, szczuplutka ale zawsze pogodna uprzejma elegancka, mile uśmiechnięta, podpierająca się laseczką, ale w drugiej ręce miała aparat fotograficzny, aby upamiętnić wszystkie uroczystości na naszym Uniwersytecie i w Klubie "Nad Silnicą".

To Jej zdjęcia zapełniają strony kroniki, zdjęciami robionymi przez siebie obdarowywała koleżeństwo uniwersyteckie. Panią Marię również z aparatem w ręku spotykaliśmy na prawie wszystkich uroczystościach patriotycznych i kościelnych w Kielcach. Często zabierała głos przypominając Kielce swej młodości.

Była długoletnią słuchaczką naszego Uniwersytetu oraz Klubu Nad Silnicą', lubianą przez wszystkich, bardzo ciekawą i wartościową Osobą.

Grono słuchaczy i bywalców Klubu Nad Silnicą

zdjęcia Bożena Kwapińska
Szczególne podziękowanie dla Bożeny Kwapińskiej za zdjęcia.