Dodane przez: Jadwiga Dula (2018-02-12)
Artykuł przeczytano: 69 razy.
                                  Zimowe trasy piechurów

Trasa: Czerwona Góra - Góry Zgórskie - Słowik  dn.30.01.2018.
Pogoda nieco pochmurna ale 20 osób stawiło się w punkcie porannej zbiórki. Środek zimy, śniegu na polach niewiele, w lesie - prawie wcale. Mały przymrozek  trochę mi policzki usztywnił, niemniej dziarsko wraz z innymi maszerowałam wyznaczoną trasą. Bardzo pomagał nam wiatr. Był silny, porywisty wskutek czego trasę przeszliśmy wyjątkowo szybko.
   Ciekawym miejscem na naszej trasie był kamieniołom Zygmuntówka, który eksploatowano już od XVI wieku. W 1643r wyciosano tutaj kolumnę, na której ustawiono posąg Zygmunta III Wazy.

Trasa : Pierzchnica - Ujny - Szczecno  dn.6.02.2018.
Mroźny, słoneczny dzień zachęcił wiele osób do wczesnego wyjścia z domu.
W Pierzchnicy przewodnik poprowadził nas do zabytkowego wzgórza piwniccnego i opowiedział nam ich historię. Najstarsze piwnice powstały 200 lat temu. Pierzchnica leży na podmokłym terenie i dlatego dawni jej mieszkańcy budowali piwninice poza miastem.
W czasie wędrówki mróz mocno zelżał więc postoje w słoneczku zachęcały do pogaduszek.
   Poza Kielce bardzo wygodnie jeździ się z MPK tzw. Liniami Regularnymi. Z reguły nie ma tu tłoku, jako liczna grupa dostajemy sporą zniżkę za przejazd. Mamy więc dużą przyjemność bycia na świeżym powietrzu, wśród sympatycznych ludzi za małe pieniądze.  


     JadwigaDula
Kielce dn. 12.02.2018

        Czerwona Góra - Jaskinia Raj - Góry Zgórskie - Słowik  
    Pierzchnica - Pierzchcianka - Ujny - Szczecno