Dodane przez: Jadwiga Dula (2018-01-17)
Artykuł przeczytano: 136 razy.
                                         Muzeum Narodowe zaprasza

  Wystawa Kolory zimy:

 Rękawiczki z Estonii, 15 stycznia - 28 lutego, 
Muzeum Dialogu Kultur,

W zimie to niezbędny element ubioru. Niektórzy wybierają pięciopalcowe, inni wolą takie z jednym palcem, jeszcze inni mitenki. Dla Estończyków, żyjących w surowym północnym klimacie, rękawiczki są nie tylko formą zabezpieczenia przed mrozem, ale symbolem, talizmanem, ważnym elementem tradycji.
Więcej o wystawie 


Spotkanie z cyklu Wiedza: otwarte!
 18 stycznia, godz. 17.30, Muzeum Dialogu Kultur

Tytuł wykładu: Z dziejów wsi Czarnów i Tumlin
Prelegent: mgr Dariusz Kalina (historyk, publicysta, badacz i popularyzator dziedzictwa narodowego z terenu dawnego województwa sandomierskiego)

Krótka charakterystyka wykładu:
"W 2007 roku w Regionalnym Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach zapoczątkowałem program "okolice Kielc", mający na celu ukazanie przeszłości kulturowej najbliższej okolicy lokacyjnego miasta Kielce. Tereny te w dużej mierze zostały włączone w granice administracji miasta Kielce. W międzyczasie powstała książka Czesława Hadamika, pracownika wówczas tego Ośrodka, Pierwsze wieki Kielc, która miała zapoczątkować dyskusję nad początkami miasta. Jedna z tez autora wskazywała na poszukiwanie początków naszego miasta w XII w. na terenie Góry Grodowej w Tumlinie koło Kielc."


Niedziela w Muzeum:
 Malarstwo Józefa Szermentowskiego,
 21 stycznia, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich,

Najbliższy wykład z cyklu Niedziela w Muzeum będzie dotyczył malarstwa Józefa Szermentowskiego (1833–1876), wybitnego malarza polskiego realizmu. Spotkanie towarzyszy wystawie Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz.

WSTĘP WOLNY