Dodane przez: Jadwiga Dula (2018-01-18)
Artykuł przeczytano: 132 razy.
                                           W krainie Tetrapoda                              
 Zagnańsk - Zachełmie - Jaworze (16.01.18)

     To był interesujący dzień. Wyszliśmy z domu mroźnym, wiosennym rankiem a wróciliśmy zimowym popołudniem, to niezłe przyspieszenie klimatyczne. Porywisty wiatr był trochę dokuczliwy ale wędrowcy ze Świętokrzyskiego UTW są na takie warunki pogodowe przygotowani. Co prawda druga, zapasowa para rękawiczek bardzo mi się przydała.
     Zgodnie z planem zawędrowaliśmy do krainy Tetrapoda w Zachełmiu k. Zagnańska.
Dolomit z Kamieniołomu Zachełmie był wykorzystywany w drogownictwie i hutnictwie. Dziś wyrobisko stało się znane dzięki odkryciu przez polskich paleontologów tropów terapoda, najstarszego czworonoga. Na terenie dawnej kopalni jest też pomnik przyrody pn. "Odsłonięcie geologiczne na Górze Chełm". Obok dolomitów uformowanych 385 mln lat temu znajdują się zlepieńce i piaskowce mające 245 mln lat. Ta niezgodność to dowód na ruchy górotwórcze, które wypiętrzyły Góry Świętokrzyskie.
Przypomniałam sobie ubiegłoroczny wykład mgr M.Porosa. 395 mln temu G.Świętokrzyskie były płytką laguną o klimacie podzwrotnikowym, przy pradawnym kontynencie Old - Red (p.zdjęcie poniżej). Ptaków jeszcze nie było, plaże były puste, a życie dopiero zaczynało wychodzić z wody. Daleko naszą krainę poniosło a później wyniosło (w górę).
    Na ostatnim etapie naszego rajdu klimat nam się zmienił i maszerowaliśmy wśród zawieji. Wiatr był silny więc w krótkim czasie  śnieżna zadymka pięknie zabieliła całą okolicę.
Zimowa wycieczka była krótka, przeszliśmy 10km. Mimo chwilami trudnej pogody, nie było osób niezadowolonych z rajdu.

Ślady tetrapoda ze strony www.zagnansk.pl
Ziemia w okresie dewońskim.
(Fotografia niewyraźna, wykonana z tablicy w kamieniołomie)


     Jadwiga Dula
Kielce dn. 16.01.2018