Dodane przez: Jadwiga Dula (2017-11-27)
Artykuł przeczytano: 97 razy.
                        Kino FENOMEN - GRUDZIEŃ 2017

               HISTORIA W FILMIE  
                    80 MILIONÓW

14 GRUDNIA: 18:00

WSTĘP WOLNY!

reż. Waldemar Krzystek
sensacyjny / polityczny / Polska / 2011 / 102 min.

wyst.: Filip Bobek, Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz

Zwiastun...
 
Waldemar Krzystek, zdobywca Złotych Lwów FPFF za „Małą Moskwę”, przedstawia pełną suspensu i zaskakujących zwrotów akcji historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, której nie powstydziliby się scenarzyści hollywoodzkich hitów spod znaku Ocean's Eleven.

Dolny Śląsk, jesień 1981 r. Po serii prowokacji Służby Bezpieczeństwa, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze SB podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i… cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.
WIDNOKRĄG DOBREGO KINA 
  TWÓJ VINCENT 

6 GRUDNIA: 18:00

reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman
biograficzny, animowany | Polska, Wlk. Bryt. | 2017 | 94 min.

Zwiastun...

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. "Twój Vincent" opowiada właśnie tę historię - odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

 

„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

REPERTUAR KINA FENOMEN NA GRUDZIEŃ...