Wolontariat

Informacje o pracach zespołu wolontariatu w II semestrze Roku Akademickiego 2018/19  (01.II – 27.VI 2019r.)

 • 27.VI.2019r. grupa 6 wolontariuszek (posiadająca pisemne porozumienie o współpracy) ukończyła kolejny 7 rok pracy w Archiwum Diecezjalnym. Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa, że w tym roku byłyśmy zaangażowane w pomoc przy Projekcie Naczelnej Dyrekcji Archiwum Państwowego – „Wspieranie działań archiwalnych 2018. Nabór II”. W ramach tego projektu zespół – „wykonał prace konserwatorskie polegające na czyszczeniu kolejnych kart jednostek archiwalnych, naprawie okładek a także sprawdzanie numeracji stron ” (cytat –tak pisze o naszej pracy Dyrektor Archiwum Diecezjalnego Ks. dr Tadeusz Gocel). W projekcie pracowały wolontariuszki i słuchaczki Sekcji Archiwalnej ŚUTW (8 osób): Anna Wąsowska, Elżbieta Nowak, Maria Szczudłowska, Marianna Piechowicz, Danuta Zamojska, Zofia Chałat, Maria Trylska, Grażyna Biegalska.
 • 15.IV.2019r. Na walentynkowe święto mieszkankom DPS im. Św. Alberta (ponad 100 kobiet przewlekle psychicznie chorych) w darze od słuchaczy naszego uniwersytetu- podarowałyśmy 111 indywidualnych „Prezentów Pamiętania”: sztuczna biżuteria,  zakładki do książek – wykonane metodą origami, w kształcie serca przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach oraz materiały niezbędne na zajęcia terapeutyczne. Dary serca podarowały nasze słuchaczki: Alicja Jarząbek, Ewa Sobczyk, Dorota Szczerba, Kasia Sakławska, Weronika Czerw, Barbara Wolańczyk, Gabriela Bielecka, Beata Kowalska (wolontariuszka Hospicjum) i bezimienne osoby. Dary przekazały wolontariuszki: Mieczysława Piętek, Danuta Dulnik, Zofia Chałat.

Za „Dary Serca” bardzo dziękujemy.

 • 15.III.2019r. szkolenie dla wolontariuszy w Diecezjalnym Centrum Wolontariatu – ukończyły : Elżbieta Nowak, Anna Wąsowska, Danuta Zamojska, Marianna Piechowicz.

Wielkie gratulacje !

 • 11.IV.2019r. nasz zespół wolontariuszek przygotował spotkanie przedświąteczne z grupą pacjentów i wolontariuszy Stacjonarnego Hospicjum im. Św. Matki Teresy z Kalkuty w ramach programu „Podniebne Cuda”.

W czasie spotkania wspólnie modliłyśmy się za chorych przebywających w Hospicjum, wykonywałyśmy serca i bransolety z sercami (metodą origami). Dla wszystkich obecnych były świąteczne życzenia a dla pacjentów indywidualne podarunki z odrobiną słodyczy w koszyczkach wielkanocnych, przygotowanych przez zespół wolontariatu.

 • Grażyna Michałowska i Zofia Chałat wzięły udział w „Zbiórce żywności” – projektu „Tak pomagam” w dniu 30.IV.2019r.
 • 17.IV.2019r. Złożyłyśmy świąteczną wizytę z życzeniami i „Prezentami Pamiętania” u sześciu naszych podopiecznych w czterech Domach Opieki Społecznej. Na odwiedzinach były: Grażyna Michałowska, Mieczysława Piętek, Halina Główkowska, Ewa Sobczyk, Danuta Dubik, Marta Binięta.
 • 8.IV.2019r. dla podopiecznych DOS ul. Żeromskiego przekazałyśmy mnóstwo materiałów potrzebnych na zajęcia plastyczne, do wyszywania, od naszej słuchaczki Teresy Janeckiej.            Tereni bardzo dziękujemy za „Dar Serca”
 • 1.VI.2019r. zostałyśmy zaproszone przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu Caritas-Kielce na spotkanie wolontariuszy w Kaczynie – w programie szkoleniowym – temat – „Pedagogika Cyrku” i zajęcia praktyczne w technikach cyrkowych.
 • 4.VI.2019r. po raz drugi odbył się „Wielki Koncert Muzyczny” z „Prezentami Uśmiechu” w Centrum Pediatrii dla dzieci chorych Oddziałów Onkologii i Endokrynologii zorganizowany przez „7-Animatorów” – wolontariuszy którzy od 27 listopada 2017r. systematycznie (w roku szkolnym) prowadzą zajęcia „Animacji czasu wolnego” dla dzieci i ich opiekunów. W koncercie wystąpiły uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 ul. Szymanowskiego i Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego. Prezenty dzieciom podarowali : Kasia Sakławska, Ania Kryczkowska, przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej i Kościoła Domowego – przy Kościele Św. Jadwigi Królowej, wolontariuszki naszego zespołu i nasi słuchacze (Anna Biskup).     Serdecznie dziękujemy wspierającym nas „Darami Serca”, szczególnie serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji „Wielkiego Koncertu” dla dzieci chorych  – nauczycielkom: Pani Beacie Kopeć i Pani Dorocie Greli, a „7-Animatorów” z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu Caritas-Kielce dziękujemy za cudowną przygodę w czasie naszych zajęć i za szczęście bycia z Wami.
 • Cudownych wakacji życzę Wam – takiego szczęścia, chyba nie ma nikt – Zosia Chałat.
 • Od wielu lat wolontariat bierze udział w pracach pomocniczych przy organizowaniu Rajdu Świętokrzyskiego przez nasz ŚUTW. W tradycji jest przygotowanie „czarodziejskiego napoju z miętą i różą” na powitanie przychodzących z tras turystycznych uczestników rajdu i pełnienie w tym roku obowiązku opieki medycznej.  W tym roku  (6.VI.2019r.) powitalny napój nasi goście z 8 uniwersytetów wypijali w „Czterech Koniach” na spotkaniu integracyjnym.
 • Cieszymy się bardzo, że za naszą pracę w II semestrze otrzymaliśmy podziękowania.
 • W pracach wakacyjnych – w realizacji jest udział wolontariuszy w projekcie „ReAkcja Wołyń 2019r.” z Przystankiem Historia, ŚUTW i X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jeśli uda nam się zrealizować nasz pobyt w okresie 9-24 sierpnia 2019r.  i wsparcie sponsoringiem (standardowymi produktami firmy „Społem”) organizatora- czyli Fundację Niepodległości w Lublinie.
 • Informację opisała Zofia Chałat.