Święto Niepodległości w Kielcach

Apel Urzędu Marszałkowskiego Woj. Świętokrzyskiego.

ZAŚPIEWAJMY RAZEM 11 LISTOPADA! „NIEPODLEGŁA DO HYMNU” JUŻ PO RAZ 5

 W ramach zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 roku akcji „Niepodległa do Hymnu”, Polacy śpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w akcji wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie – w zeszłym roku wybrzmiał on w ponad 1000 miejsc.

W tym roku, jak w latach ubiegłych zachęcamy Polaków do włączenia się do akcji „Niepodległą do Hymnu”. Zachęcamy do organizowania wspólnego śpiewania wraz z przyjaciółmi, rodziną, współlokatorami, sąsiadami, z akompaniamentem lub bez.

Instytucje szczebla samorządowego, organizacje pozarządowe, wspólnoty o różnym charakterze, także te nieformalne, równie gorąco zachęcamy do zorganizowania spotkania i wspólnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości.

Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany 11 listopada również podczas oficjalnych uroczystości państwowych
i podczas niewielkich wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą. Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu zachęcamy do umieszczenia zdjęć i filmików w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Uczcijmy wspólnie kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!
Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu zachęcamy do umieszczenia zdjęć
i filmików w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Urząd Miasta Kielc

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.

Głównym organizatorem uroczystości jest Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Miasto Kielce jest organizatorem wydarzeń towarzyszących obchodom. Ponadto dzięki zaangażowaniu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Biegaczy sieBIEGA tegoroczne Święto Niepodległości mieszkańcy Kielc i regionu uczczą na sportowo, biorąc udział w Biegu Niepodległości w sobotę, 12 listopada. Odbędzie się bieg główny – 10 km oraz bieg towarzyszący na dystansie około 1918 metrów. Miejsce startu i mety to Park Miejski w Kielcach. 

Program uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach:

10.30 złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości
11.00 msza święta w Bazylice Katedralnej
12.00 odśpiewanie hymnu przed Muzeum Narodowym
12.15 przemarsz na Plac Wolności ulicami: Małą, Sienkiewicza i Hipoteczną
12.40 oficjalna część uroczystości na Placu Wolności
– złożenie meldunku, podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu
– uroczysta zmiana wart, apel pamięci, salwa honorowa
– złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego
– defilada pododdziałów, koncert w wykonaniu orkiestry
13.45 pokaz musztry paradnej
14.00 występy artystyczne
14.30 koncert listopadowy.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

• 11 listopada ekspozycja OMPIO będzie otwarta, a wstęp na wystawy będzie bezpłatny. Dodatkowo 17 listopada o godz. 17.00 planowana jest prezentacja pamiętnika Michała Jaśnikowskiego – żołnierza, uczestnika I wojny światowej pt. „Chłopak z Kresów”. 

Muzeum Historii Kielc

• 10 listopada o godz. 17.00 muzeum zaprasza na wykład  pt. „Panorama Niepodległości w zbiorach ikonograficznych Muzeum Historii Kielc”. Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu z 1926 roku prezentująca Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej i relację z wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Zaprezentowane zostaną również najciekawsze eksponaty związane z odzyskaniem niepodległości: album fotograficzny z okresu walk Legionów Polskich na Wołyniu i szkice Andrzeja Olesia, przedwojennego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach do projektu urządzenia sanktuarium Marszałka Piłsudskiego w Pałacu Biskupim.

• 11 listopada w godz. od 10 do 16 muzeum zaprasza na pl. Wolności do stoiska, które będzie towarzyszyło uroczystym obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Obok materiałów informacyjnych i wydawnictw muzealnych zaprezentowane zostaną unikatowe fotografie z walk 4. Pułku Piechoty Legionów na Wołyniu.

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach

• 11 listopada odbędzie się koncert „Zgodnym chórem z Ukrainą”. Wystąpią: Jędrzejowski Chór Miejski i Chór Kameralny Krystynopol z Ukrainy. Początek spotkania o godz. 18:00. Wstęp wolny.