Prelekcja o rodzinie Raczyńskich

W sobotę 30 czerwca w Klubie „Nad Silnicą” koleżanka Halina Główkowska miała prelekcję nt. rodziny Raczyńskich, herbu Nałęcz. Literatura podaje, że pierwsze wzmianki o tym rodzie pochodzą z czasów Mieszka I.

Raczyńscy pochodzili z Wielkopolski jako jedna czołowych rodzin arystokratycznych. Przedstawiciele rodu zawierali związki małżeńskie  również z rodzinami o podobnym statucie. Mężczyźni  poświęcali się głównie dyplomacji np. Roger Adam (1889 – 1918) pobierał nauki w Krakowie i Lipsku, pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Edward Bernard  również  dyplomata, był ambasadorem w Londynie. 

W latach1976 – 1986 pełnił obowiązki prezydenta Polski na uchodźstwie. Przystępuje  do grupy „Trzech” Tomasz Arciszewski, Władysław Anders i ambasador Raczyński.

W miarę upływu czasu, ze strony rządu londyńskiego występuje chłód. Anglicy znów się uginają pod naciskiem Moskwy.

W latach 90-tych zakładają fundację imienia rodziny, przekazali oni Polsce piękny pałac w Rogalinie, galerię obrazów.

Rząd angielski uznaje rząd lubelski jako prawnie działający. Ambasador Raczyński dąży do zjednoczenia Europy, w 1945r rząd londyński uznaje polski rząd powstały w Lublinie. Polski rząd działający w Anglii informuje Europę o wszelkich zbrodniach, które były dziełem Niemców, zbrodni katyńskiej którą wykonali Niemcy.

Ambasador Raczyński umiera w 1945 roku jako 101-letni działacz dążący do niepodległości Ojczyzny. Został on pochowany w Rogalinie w krypcie tamtejszego kościoła.

Opowieść o życiu i dzielności przedstawicieli tego zacnego rodu bardzo się wszystkim podobała, Halinka znalazła w literaturze historycznej różne ciekawostki o tym rodzie.

  Opracowała Halina Główkowska i Bogda Matachowska

Zdjęcia wykonała Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *