Prezentacja mieszkańców kamienic w Rynku na podstawie dokumentów międzywojennych

W sobotę 23.04.2022 w „Klubie nad Silnicą” pan Dariusz Kalina wygłosił prelekcję na temat naszego miasta. Tytuł opracowania był „Prezentacja mieszkańców kamienic w Rynku na podstawie dokumentów międzywojennych”

Pan Dariusz Kalina rozszerzył temat i usłyszeliśmy wiele ciekawostek o Kielcach , początkach i rozwoju miasta i ewolucji jego mieszkańców.

Prelegent pokazał nam mapę z okresu początkowego miasta tuż po jego lokacji gdzie widać było Rynek i przyległe ulice . Większość obecnych dzielnic które znamy były wówczas jeszcze polami lub okolicznymi folwarkami. Następnie przybliżył nam rozwój naszego grodu pokazując w jaki sposób i w jakim kierunku miasto się rozrastało.

 Pan Kalina pokazał kolejną mapę Kielc z okresu międzywojennego z granicami zbliżonymi do obecnych granic miasta. Położył też nacisk na to w jaki sposób osiągane były dochody miasta. Pokazał skąd miasto czerpało zyski jakiego rodzaju były podatki (np. podatek gruntowy, ”szos” podatek od dróg i inne).  Wskazał też w którym miejscu powstał pierwszy bank w Kielcach. Zaznaczył że większe dochody stymulowały rozwój miasta.

Pan Dariusz Kalina pokazał nam pocztówki dawnych Kielc, szczególnie wszystkie pierzeje Rynku, gdzie zostały pokazane dawne kamienice, poznaliśmy ich właścicieli i sposób życia mieszkańców.

Był to bardzo ciekawy wykład a słuchacze po zakończeniu prelekcji upominali się o kontynuację tego tematu w następnych spotkaniach z panem Dariuszem Kaliną

Opracowała Ewa Rudawska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *