Droga Krzyżowa w obrazach Jerzego Dudy Gracza

W sobotę 09.04.2022 r na ostatnim spotkaniu przed Świętami Wielkiej Nocy pani Halina Główkowska pokazała nam „Drogę Krzyżową” w obrazach Jerzego Dudy Gracza ilustrowaną pięknie poezją Ernesta Brylla.

Cykl obrazów Drogi Krzyżowej namalowanej przez Jerzego Dudę Gracza nazwany przez niego Golgotą Jasnogórską jest prezentowany w klasztorze na Jasnej Górze w górnej części kaplicy Matki Bożej nad Salą Rycerską .

Golgota Jasnogórska to bardzo przejmujące obrazy Stacji Drogi Krzyżowej namalowane w sposób zupełnie niezwykły, prawie groteskowy, odmienny od obecnego wystawnego stylu zdobienia świątyń.

Pani Halina przybliżyła nam w skrócie biografię Jerzego Dudy Gracza. Pochodził on z Częstochowy, gdzie chodził do szkoły , studiował w Akademii Sztuk Pięknych W Krakowie potem w Katowicach później zaś sam wykładał na macierzystej uczelni. Golgotę Jasnogórską namalował dla częstochowskiego Klasztoru/z sentymentu do rodzinnego miasta / w latach 2001- 2002 .

Na naszym spotkaniu słuchacze mogli obejrzeć część obrazów Golgoty pokazanych w Sali.

Pani Halina Główkowska każdą z pokazanych Stacji Drogi Krzyżowej zilustrowała wierszem Ernesta  Brylla                                                                                                                                     Rozpoczęła od Stacji II –„Oto człowiek” – Ernest Bryll napisał;

„..Ten człowiek szedł tak ciężko i z taką pokorą / Jak my przez miasta zmięte w pomiętym ubraniu / I nikt nie wierzył że nadejdzie pora/ kiedy podźwignie kamień Zmartwychwstania…”

Potem omówiła Stację V-„ Cyrenejczyk”

W tym obrazie Jerzy Duda Gracz pokazał samego siebie, a Ernest Bryll napisał że wszyscy jesteśmy przypadkowymi ludżmi którzy mogą wziąć udział w tworzeniu historii i cudu         

     „ Ani był przez Boga wybrany  /  Ani był przez Piłata skazany / Tylko stał przy krzyżowej drodze / Wystraszony i ciekawy przechodzień”

Następnie pani Halina przedstawiła dalsze stacjeVIII,XIII,XV,XVI,XVII opatrując je strofami Ernesta Brylla

Było to przepięknie i wzruszająco pokazane malarstwo religijne a poezja Ernesta jako komentarz do każdej stacji pozostawiła niezapomniane wrażenia.                                

Pokazanie Drogi Krzyżowej w takiej formie wprowadziło słuchaczy w głęboki nastrój przeżywania Świąt Wielkanocnych a zwłaszcza misterium Wielkiego Tygodnia

To nie było wszystko co pani Halina Główkowska przygotowała na sobotnie spotkanie.     Przypomniała nam również o postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspomniała jego życiorys, jego walkę o zachowanie Polski katolickiej mimo niesprzyjających warunków w kraju i dramatycznych własnych doświadczeń życiowych /aresztowanie, izolacja w miejscach odosobnienia Komańcza Stoczek/,jego udział w przygotowaniu kościoła i narodu do obchodów  1000-lecia Chrztu Polski, wędrówka obrazu Matki Boskiej i wielu wydarzeń które przyczyniły się do utrzymania wiary katolickiej i polskości w naszym narodzie.

Jeszcze jednym elementem patriotycznym naszego spotkania była również wzmianka o poecie ks. Józefie Bieli, wywodzącym się z Przyłęka Św., który pisał piękne wiersze o naszym kraju i poświęceniu dla Ojczyzny.                                                                                              Wiersze te przeczytała pani Zofia Darmas.

To było wzruszające spotkanie dostarczające słuchaczom wielu wrażeń i dające przygotowanie do duchowego przeżywania Świąt Wielkanocnych zwłaszcza w obecnym bardzo niepewnym i dramatycznym czasie.

Opisała: Ewa Rudawska

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *