W sobotę 09.04.2022 r na ostatnim spotkaniu przed Świętami Wielkiej Nocy pani Halina Główkowska pokazała nam „Drogę Krzyżową” w obrazach Jerzego Dudy Gracza ilustrowaną pięknie poezją Ernesta Brylla.
Cykl obrazów Drogi Krzyżowej namalowanej przez Jerzego Dudę Gracza nazwany przez niego Golgotą Jasnogórską jest prezentowany w klasztorze na Jasnej Górze w górnej części kaplicy Matki Bożej nad Salą Rycerską .
Golgota Jasnogórska to bardzo przejmujące obrazy Stacji Drogi Krzyżowej namalowane w sposób zupełnie niezwykły, prawie groteskowy, odmienny od obecnego wystawnego stylu zdobienia świątyń.
Pani Halina przybliżyła nam w skrócie biografię Jerzego Dudy Gracza. Pochodził on z Częstochowy, gdzie chodził do szkoły , studiował w Akademii Sztuk Pięknych W Krakowie potem w Katowicach później zaś sam wykładał na macierzystej uczelni. Golgotę Jasnogórską namalował dla częstochowskiego Klasztoru/z sentymentu do rodzinnego miasta / w latach 2001- 2002 .
Na naszym spotkaniu słuchacze mogli obejrzeć część obrazów Golgoty pokazanych w Sali.
Pani Halina Główkowska każdą z pokazanych Stacji Drogi Krzyżowej zilustrowała wierszem Ernesta Brylla Rozpoczęła od Stacji II –„Oto człowiek” – Ernest Bryll napisał;
„..Ten człowiek szedł tak ciężko i z taką pokorą / Jak my przez miasta zmięte w pomiętym ubraniu / I nikt nie wierzył że nadejdzie pora/ kiedy podźwignie kamień Zmartwychwstania…”
Potem omówiła Stację V-„ Cyrenejczyk”
W tym obrazie Jerzy Duda Gracz pokazał samego siebie, a Ernest Bryll napisał że wszyscy jesteśmy przypadkowymi ludżmi którzy mogą wziąć udział w tworzeniu historii i cudu
„ Ani był przez Boga wybrany / Ani był przez Piłata skazany / Tylko stał przy krzyżowej drodze / Wystraszony i ciekawy przechodzień”
Następnie pani Halina przedstawiła dalsze stacjeVIII,XIII,XV,XVI,XVII opatrując je strofami Ernesta Brylla
Było to przepięknie i wzruszająco pokazane malarstwo religijne a poezja Ernesta jako komentarz do każdej stacji pozostawiła niezapomniane wrażenia.
Pokazanie Drogi Krzyżowej w takiej formie wprowadziło słuchaczy w głęboki nastrój przeżywania Świąt Wielkanocnych a zwłaszcza misterium Wielkiego Tygodnia
To nie było wszystko co pani Halina Główkowska przygotowała na sobotnie spotkanie. Przypomniała nam również o postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspomniała jego życiorys, jego walkę o zachowanie Polski katolickiej mimo niesprzyjających warunków w kraju i dramatycznych własnych doświadczeń życiowych /aresztowanie, izolacja w miejscach odosobnienia Komańcza Stoczek/,jego udział w przygotowaniu kościoła i narodu do obchodów 1000-lecia Chrztu Polski, wędrówka obrazu Matki Boskiej i wielu wydarzeń które przyczyniły się do utrzymania wiary katolickiej i polskości w naszym narodzie.
Jeszcze jednym elementem patriotycznym naszego spotkania była również wzmianka o poecie ks. Józefie Bieli, wywodzącym się z Przyłęka Św., który pisał piękne wiersze o naszym kraju i poświęceniu dla Ojczyzny. Wiersze te przeczytała pani Zofia Darmas.
To było wzruszające spotkanie dostarczające słuchaczom wielu wrażeń i dające przygotowanie do duchowego przeżywania Świąt Wielkanocnych zwłaszcza w obecnym bardzo niepewnym i dramatycznym czasie.
Opisała: Ewa Rudawska
Zdjęcia: Weronika Czerw