Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych 2019

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych 2019
Sprawiedliwi  – Klimontów i  Śladków Duży
OEM Świętokrzyski Sztetl zaprasza 5 marca (wtorek) na doroczne spotkanie z cyklu Nasi Sprawiedliwi w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych, dedykowane osobom, które podczas II wojny światowej niosły pomoc Żydom. Wielu zostało uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wielu go nie otrzymało. Przypominamy więc znanych i mniej znanych bohaterów.
Spotkanie będzie poświęcone wydarzeniom, które rozgrały się gminie Klimontów. Andrzej Nowak – Arczewski – pisarz, dziennikarz, publicysta, opowie o pracy nad książką „Zmiłuj się nad nami”.  – Przyjedzie ze mną Marta Oszczudłowska, prawnuczka Marii i Andrzeja Politów, którzy otrzymali Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. O ich poświęceniu piszę w rozdziale „Bracia” – zapowiada pisarz. Będzie okazja do nabycia jego książek, z autografem.

Andrzej Nowak-Arczewski – reporter, laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż im. Zbigniewa Nosala. Dwukrotnie otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury. Jego książka „Zmiłuj się nad nami” znalazła się w drugim etapie 9. edycji Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Za tę książkę otrzymał także Ogólnopolską Nagrodę Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego. Inna książka autora pt. „Stań do apelu. Pseudonim Tarzan” została uznana za książką miesiąca września 2018 r. według „Miesięcznika Literackiego Książki”. A. Nowak – Arczewski jest także autorem książek reporterskich, m.in. „Orłowińskiej ballady”, „My z pałacu”.
Przypomnimy także, jak co roku, mniej znane wydarzenia, które rozegrały się w Śladkowie Dużym na terenie gminy Chmielnik. Gośćmi tej części spotkania będą Jan Rękas, Agnieszka Lenartowicz, Wojciech Książek.

Do udziału zapraszamy szczególnie szkoły. Wstęp wolny.
Spotkanie odbędzie się w dawnej synagodze w Chmielniku przy ul. Wspólnej w godz. 11. – 13.
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ma na celu uhonorować wszystkie bohaterskie osoby, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. 6 marca przypada rocznica śmierci Mosze Bejskiego inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie.
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych  ustanowiony został przez Parlament Europejski w 2012 roku. Parlament Europejski podjął tę inicjatywę, by pojęcie +Sprawiedliwy wśród Narodów Świata+, odnoszące się do ludzi pomagającym Żydom w okresie Holokaustu, rozszerzyć na cały świat i na inne tego typu zjawiska, szczególnie o charakterze ludobójczym.
Za „Sprawiedliwych” twórcy idei uważają osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *