Lalka motanka – wystawa

Zapraszamy na wyjątkową wystawę, na której eksponatami będą lalki wykonane przez Joannę Wrońską. Jej pasją było tworzenie lalek motanek. Tą pasją zarażała nas – pracowników Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie pracowała oraz dzieci i młodzież uczestniczące w warsztatach przez nią prowadzonych.
Joanna Wrońska zmarła w maju 2021 roku. Jej twórczości poświęcona jest wystawa zatytułowana „Lalka motanka”, którą od 13 listopada można oglądać na górnym holu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Prezentowane na wystawie eksponaty to szmaciane i włóczkowe lalki wykonane tradycyjną techniką motania. Przedstawione zostały zarówno lalki wykonane metoda klasyczną, ale też te zaadaptowane do rodzimej kultury ludowej Kielecczyzny. Są to lalki nawiązujące do tradycji naszego regionu, m.in. postaci czarownicy czy lalki
w regionalnych strojach ludowych. Ekspozycja jest przekrojową prezentacją artystycznego dorobku Joanny Wrońskiej. Zmarła w maju tego roku twórczyni miała na swym koncie nagrody w wielu konkursach i udział
w festiwalach tradycyjnego rękodzieła. Prowadziła też warsztaty z zakresu wykonywania lalek motanek. Była animatorką kultury, absolwentką Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej na Podkarpaciu. Przez wiele lat pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, kierowała Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”, dbała o kostiumy zespołu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 listopada o godzinie 11.00. 
WDK Kielce – górny hol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *