Jak zwykle w sobotę sala muzeum zaludniła się stałymi bywalczyniami i jednym kolegą, za co mu dziękujemy szczególnie, że jest z nami wytrwale.
Spotkanie zaczęło się od wspomnienia o Jerzym Kapuścińskim naszym przewodniku, który zmarł 6 października 2011 r. Wiele lat był członkiem PTTK , Patronem Wielkiej Loży Jerzych, Patronem Czarnego Szlaku z Piotrkowic do Nowej Słupi. Był miłośnikiem Gór Świętokrzyskich, który miał przyjaciół wszędzie. Jego koledzy przewodnicy ufundowali na Kadzielni trzy ławeczki dla uczczenia jego pamięci. W jednej jest jego głosem wprowadzenie na trasę po skałkach Kadzielni. Na ŚUTW prowadził wykłady krajoznawcze i organizował wycieczki po Polsce: Bieszczady, Ziemia Kłodzka na Dolnym Śląsku,
Byliśmy z nim w Wilnie i Lwowie, programy wyjazdów były ciekawe i dobrze zorganizowane, a w autokarze bawił nas świetnymi dowcipami.
Andrzej Kozieja miał tylko 56 lat , gdy śmierć Go zabrała 7 maja 2016 r. Literaturoznawca , polonista, filmoznawca, wykładowca na UJK w Kielcach. zasiadał w komitecie kwalifikującym filmy do dorocznego przeglądu filmów dokumentalnych „Nurt” w Kielcach. Przyjazny dla ludzi wygrał konkurs na najsympatyczniejszego wykładowcę na U. J. Kochanowskiego w Kielcach w 2015 r. Przygotowywał wyjazdy na Ukrainę do Winnicy miasta bliźniaczego dla Kielc zabierając naszych słuchaczy , by poznawali Kresy Wschodnie i byśmy mieli przyjaciół tam.
Odwiedzali z nimi znaczące dla naszych krajów historycznie miejsca na polskiej ziemi i na Ukrainie, zawierali przyjaźnie. Organizował dla naszych słuchaczy wyjazdy do Krakowa, Łodzi i Warszawy na spektakle teatralne do Marcinkowa na biesiady w stadninie koni. Wszyscy studenci młodzi i trzeciego wieku kochali go gorąco. Jego pogrzeb był wielkim świadectwem tej wdzięczności za Jego dla nas starania i uważanie. Pod kinem Moskwa stoi ławeczka z Jego postacią w kontuszu, ufundowana staraniem miłośników i darczyńców, by usiąść przy nim pomodlić się, tak nas uczył, bo był religijny.
12 października odbyły się urodziny Andrzeja przy ławeczce złożono kwiaty, a w kinie zebrali się sympatycy i ludzie wdzięczni za Jego pracę dla nas , bo po Jego odejściu już nic nie jest tak pełne wrażeń i miłości, przyjaźni wokół nas.
Wspominaliśmy dalej na naszym spotkaniu zmarłego w tym roku Ignasia Igora Głowackiego społecznika informatyka, fotografa, rejestratora na nośnikach elektronicznych wydarzeń na ŚUTW jubileusze, zawody sportowe, urządził naszą salę medialną przy siedzibie Zarządu. Dobrego kolegę, którego żona wspierała w pracy dla naszego uniwersytetu. Oboje pozostali w naszych sercach za ich zaangażowanie na rzecz ŚUTW.
W grudniu 2020r. odeszła od nas na błękitne łąki znakomita poetka Wanda Robak twórczyni niezwykła, operowała słowem polskim z lekkością i elegancją, głęboko kochała Polskę, Kielce i swoją małą ojczyznę w Chmielniku. Bardzo religijna czcicielka św. Jana Pawła II przyjazna elegancka i twórcza.
W tym roku pożegnaliśmy bliskich nam :Wandę Pacochę, Krzysztofa Nawrota, Melę Znoykowicz, Barbarę Kowalczyk, Marka Stefaniaka, Teresę Taszek, Joannę Wrońską, Marka Stefańskiego, Elżbietę Ożarowską-Dzierzęgę, Ryszarda Misiorka.
Niech pamięć o Nich pozostanie z nami długo i serdecznie.
Halina Główkowska.
Fotografie wykonała Weronika Czerw.