Toskania mało znana

Bardzo miłe spotkanie z panią Małgosią Kotwicą- wykazującą znajomość tego regionu Włoch.  Jest to kraina administracyjna środkowych Włoch , położona pomiędzy Górami Toskańskimi a Morzem Liguryjskim; 44 miasteczka zachowujące od XV wieku styl renesansowy zabudowy.

Jedno z najpiękniejszych miasteczek to Pienza – katedra z miejscowego kamienia, pałac podobny do florenckiego, ratusz, studnia i Corso Rossellino –  główna ulica i  inna na stoku wzgórza Ulica miłości – Via dell’Amore z  widokiem na okolicę z alejami drzew pinii, pól winnic, a w oddali wygasły wulkan i dymiące strumyki prowadzące wody termalne.  Turyści w restauracjach pijący miejscowe wino i próbujący sery  i specjały toskańskiej kuchni.

 Następne miasteczko Volterra jak przygotowane do ujęć filmowych  z Galerią a w niej cudowna ceramika z alabastru, wszystko jak żywa natura – jajka, winogrona, filiżanki oraz zbiory sztuki w pałacu.

Cortona – dojazd trudny serpentyny brama z elementami etruskimi, amfiteatr, ratusz i ślub turystów, bo miejsce szczęśliwe dla nowych młodych par. Wysokie mury wąskich uliczek dają cień przed spiekotą, a koty grzeją się na blaszanych dachach samochodów. Widać wielu turystów; podziwiają stare budowle  pamiętające czasy Etrusków a służące akustyką wnętrz aktualnie.

Miasteczka istniejące ponad 1000 lat Montefolloniko, Bagno Vignoni , w tym miasteczku na rynku jest basen z wodą termalną leczniczą o temperaturze 50 stopni.

Dalej Colle di Val d’Elsa miasto nad rzeką Arno z romańskim kościołem przy nim galeria i muzeum kryształów.

Oczywiście sporo miejsc w restauracyjkach z winem i specjałami kulinarnymi. Raj .

Nasza przewodniczka poprowadziła nas do niego i zachęciła do zwiedzenia tej pięknej i starożytnej krainy.

Mamy wszystko przed oczami bowiem slajdy i pięknie podany komentarz słowny przybliżył nam tę krainę.

 Dziękujemy. 

Halina Główkowska przekazała  w tym reportażu swoje odczucia.

Zdjęcia: Małgorzata Kotwica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *