„Kolędujmy Małemu”

Już po raz piąty, w niedzielę 19 stycznia, w Częstochowie spotkały się chóry Uniwersytetów III Wieku z woj. śląskiego i woj. ościennych na corocznym koncercie.

W barwnych strojach, 14 zespołów zaprezentowało pieśni z okresu Bożego Narodzenia. To muzyczne wydarzenie pozwoliło słuchaczom poznać kolędy i inne pieśni świąteczne z różnych regionów kraju.
Dla uczestników przeglądu, wspólne śpiewanie to także okazja spotkania przyjaciół i osób lubiących śpiew jak powiedział Prezydent Miasta Częstochowa, który objął patronatem koncert.

Nasz uniwersytet reprezentowała Grupa Wokalna „Tu i Teraz” w składzie: Grażyna Sygut, Genowefa Makowska i Weronika Czerw. Tegoroczny repertuar to : „Pastorałka od serca do ucha”, „Bóg narodzi się”, „Dziecino słodka”. Długie owacje na zakończenie występu świadczyły, że prezentacja Grupy bardzo podobała się widowni. „Tu i Teraz” jest znany tutejszej publiczności gdyż w koncercie pt. „Kolędujmy Małemu” bierze udział już po raz piąty tzn. od początku jego istnienia.
Przypomnieć warto, że także w Kielcach z dużym powodzeniem Grupa Wokalna uczestniczy w różnych konkursach i festiwalach piosenki seniora oraz w imprezach kulturalnych miasta.

Wszystkie zespoły chóralne pięknie się zaprezentowały. Finał 3-godzinnego koncertu był zaskoczeniem dla całej widowni. Na scenie wystąpili wszyscy chórzyści w liczbie 333 osób. Wspólnie zaśpiewali kolędę „Oj maluśki, maluśki”.
Duże brawa dla wykonawców i gorące podziękowania dla organizatorów muzycznego święta. Mimo ogromnej liczby artystów,cały koncert przebiegł bez żadnych zakłóceń.

Organizatorami tego wspaniałego przedsięwzięcia był Uniwersytet III Wieku przy Politechnice im. J.Długosza w Częstochowie wraz z Wydz. Polityki Społecznej UM w Częstochowie. Filharmonia Częstochowska udzieliła gościny dla tego nietypowego dla tej placówki wydarzenia.

Artystkom ze Świętokrzyskiego UTW towarzyszyło kilka osób z Zarządu i autorka tego tekstu.
Podczas 2-godz. próby generalnej mogliśmy odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W galerii zdjęć znajduje się kilka zdjęć świątecznych dekoracji tj. Szopka Stała i Szopka Ruchoma oraz wystawa ekologicznych choinek z ozdobami wykonanymi przez dzieci z naturalnych materiałów i różnych „odpadów”.

Jadwiga Dula
Kielce dn.23.01.2020

filmik z kolędą
filmik – szopka ruchoma